A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MBH Bank több száz ügyfelét, többnyire magánszemélyeket, egyesületeket és cégeket ért hatalmas veszteség, főként az utóbbi két hónapban - írta meg a 24.hu.
A lap szerint az érintettek száma 600 körül járhat, megkárosításuk ugyanolyan forgatókönyv szerint zajlott, a tudtuk nélkül végeztek banki műveleteket, ez azonban elvileg lehetetlen. A Mészáros-bank rendre elhárította a károsultak panaszait azzal, hogy „súlyos gondatlanságukkal hozzájárulhattak a tranzakciókhoz”, csakhogy az érintettek nem érzik úgy, hogy hibáztak volna.
A 24.hu-t több károsult is megkereste, a beszámolók szerint abszurd fordulatokkal tűzdelt történet keretében károsították meg őket súlyosan, tudtuk és felhatalmazásuk nélkül utalva el hatalmas összegeket az MBH-s számlájukról. A pórul jártak egyike a több mint 25 éve működő H2O Sportegyesület, amely arról számolt be a lapnak, hogy 2025. április 11-én ismeretlen elkövetők több mint kétmillió forintot utaltak el a számlájukról, amely miatt nemcsak a klub működése került veszélybe, de kérdések merültek fel a banki biztonsággal kapcsolatban is. Hámori Zsuzsanna szinkronúszó, az egyesület elnöke a lapnak elmondta, az online utalás náluk szigorú keretek között történik, könyvelő vagy a pénzügyi vezető felügyelete alatt.
Ez történt akkor is, amikor kvázi kirabolták őket: a szokott módon megadták a belépési adatokat, ám csak addig jutottak, hogy az oldal jelezte, az azonosítás folyamatban van. Nem sikerült belépniük, sem utalniuk, ellenben 3 óra múlva érkezett a banktól egy értesítés, hogy a NetBankár felületüket letiltották gyanús utalások miatt. Azonnal felhívták a bankot és kiderült, hogy hét utalással 2,07 millió forintot utalt el valaki a számlájukról. Az utalásokat nem ők kezdeményezték, nem is járultak hozzá, így kérték, hogy a pénzüket utalják vissza - szögezte le az egyesület. Kérték a bankot arra is, hogy tiltsa le a fiókot, és még aznap feljelentést tettek a rendőrségen, ám amikor néhány nap múlva megnézték, hogy le van-e tiltva a fiók, kiderült, hogy nincs.
Az ügyben beadott panaszra az MBH 15 nap után válaszolt. E szerint arról szólt, hogy nem jár kártérítés, mert az egyesület a hibás, ugyanis hozzáférést adott csalóknak, hogy mobilapplikációjukn keresztül utalhassanak. Csakhogy H2O Sportegyesület azt állítja, nem történt ilyesmi, nincs is mobilapplikációja, nem adott hozzáférést senkinek.
A károsultanak mostanra egy több mint 600 tagot számláló Facebook-csoportja van. Itt kiderült az is, hogy az MBH-tól jellemzően mindenki ugyanazt a kifogást kapta válaszul arra, hogy miért nem jár kártérítés. Ezért a csoporttagok elkezdték összegyűjteni, hányan és milyen módon károsultak, illetve mennyi pénzük veszett el. Az már most biztos, hogy az okozott kár százmillió forint felett jár.
Lapszemlénk megjelenése után kaptunk egy közleményt az MBH Banktól, amely szerint az informatikai rendszereinek biztonságos működését rendszeresen auditálják a felügyeleti szervek és a hatóságok, maga a bank időszakosan külső szakértők által végrehajtott behatolási tesztet is végez. „Fontos hangsúlyozni, hogy a csalók nem a banki rendszereket támadják, hanem visszaélnek a nagy ügyfélbázissal rendelkező szolgáltatók nevével az online térben, amely jelenség a teljes pénzügyi szektort érinti. Az elkövetések hátterében nem a banki rendszerek sebezhetősége áll, hanem az adathalász támadások során az ügyfelek által megadott érzékeny, személyes adatok. A pénzintézetek ügyfeleit célzó adathalászat egyik leggyakoribb formája, amikor a csalók a bank online felületéhez nagyban hasonló weboldalt hoznak létre, amely oldalon a megtévesztett ügyfelek óvatlanul kiadják személyes és/vagy banki adataikat. Az MBH Banknál különös hangsúlyt fektetünk arra, hogy minden csatornán felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy mindig körültekintéssel járjanak el, és soha ne osszanak meg SMS-kódot, jelszót vagy egyéb személyes információt, és gyanús tranzakció esetén azonnal lépjenek kapcsolatba bankunkkal. Az MBH Bank hivatalos weboldalán feltüntetett bankbiztonsági menüpontban (Bankbiztonság) ügyfeleinket tájékoztatjuk arról, hogy a netbank elérést csak saját alkalmazásból, vagy a böngésző fejlécébe a teljes oldal nevét begépelve (www.mbhbank.hu) nyissák meg, linken keresztül, Google-keresőből soha. (...) Amennyiben a honlapunkon szereplő biztonsági tájékoztató szerint járnak el a felhasználók, a cikk által felsorolt csalási események nem fordulhatnak elő, ugyanakkor minden esetet és panaszt alaposan kivizsgálunk” – hangzik a Báthori Krisztán bankbiztonsági ügyvezető igazgató által aláírt közlemény.