Ukrajna;tankok;álhír;orosz propagandatevékenység;

Illusztráció: Tatán állomásozó magyar harckocsik 2024. február 13-án

Ukrajnában történő magyar beavatkozásról szóló álhírt terjesztettek az oroszok, villámgyorsan kiderült, hogy hatalmas kamu

A tankok valójában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bemutatójára érkeztek. 

Az ukrán határon felvonuló magyar tankokról szóló álhírt terjesztett az orosz propaganda, ám kiderült, hogy az erről közölt fotók valójában Budapesten készültek – írja a Stopfake nevű ukrán tényellenőrző portál.

Az orosz közösségi médiában megjelent egy sejtelmes videó, amelyen állítólag magyar katonai járművek és harckocsik láthatók, amint az ukrán határ felé tartanak. A felvételt kísérő megjegyzések szerint a felszerelést több stratégiai jelentőségű határállomásnál is észlelték. A képsorok az X platformon jelentek meg, több százan osztották meg őket, sokan úgy vélték, a járművek jelenléte a háborús helyzet súlyosbodására, illetve a magyar–ukrán kapcsolatok romlására utalhat. Később azonban maga a felhasználó pontosította, hogy a videó idén májusban készült Budapesten. Egy Andy nevű X-felhasználó be is azonosította a helyszínt: a Google Térkép segítségével felismerte azokat az utcabútorokat és épületeket – köztük egy sárga téglafalat „kábel” feliratú hirdetéssel –, amelyek a felvételen is láthatók. Andy arra a következtetésre jutott, hogy a járművek egy kiállítás után térhettek vissza állomáshelyükre.

Ezt a feltételezést megerősítette Bernényi Dániel hadtörténész is, aki rámutatott, hogy egy harckocsi-század rendszerint több járműből áll, és mivel itt ennek csupán a töredéke volt jelen, így inkább egy toborzó vagy bemutató célú esemény lezárásáról lehetett szó. 2025. május 8. és 10. között valóban tartottak egy rendezvényt a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, amelynek része volt egy haditechnikai bemutató is. Az orosz propaganda azonban ismét kihasználta az alkalmat, és úgy tálalta a jeleneteket, mintha azok a határ közelében készültek volna – elhallgatva, hogy valójában Budapesten rögzítették a felvételeket.

Hasonló félrevezető hírek korábban is napvilágot láttak, például 2022-ben, amikor azt állították, hogy Románia, Magyarország és Lengyelország területeket akarna elcsatolni Ukrajnától. Ezeket akkor is cáfolták.

Lengyelország Nobel-békedíjas volt elnöke, a Szolidaritás egykori vezetője tolvajnak és bűnözőnek nevezte a Magyarországon menedékjogot szerző volt lengyel miniszterhelyettest, és kiállt Ukrajna EU-tagsága mellett. Szerinte kár volt belepiszkítani a két ország jó viszonyába.