Lázár János;Magyar Helsinki Bizottság;Építési és Közlekedési Minisztérium;

Szóvá tette kollégái felmentését, őt is elbocsátották Lázár János minisztériumából

Zsanda Zsolt kormányfőtanácsosnak másfél éve van a nyugdíjig, az ügyben a Közszolgálati Döntőbizottsághoz fordult.

Újabb műemlékvédelmi szakértő munkatársat bocsátottak el az Építési és Közlekedési Minisztériumból (ÉKM), őt is megtorlásként, mert szóvá tette kollégái felmentését – közölte a Magyar Helsinki Bizottság.

Az emberi jogi egyesület szerint eddig hat tapasztalt, szakértő – köztük vezető beosztású – örökségvédelmi munkatársát mentette fel az ÉKM, vagy teremtett olyan elfogadhatatlan helyzetet, hogy menniük kelljen. Közülük négyet a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédei képviselnek.

A közlemény felidézi,

  • a dominóhatást Bátonyi Péter kormányfőtanácsos indította be, aki novemberben a sajtóban nyilvánosan kritizálta főnökeit az épített örökségünk, azaz a műemlék épületek kiterjedt rombolása (például a Nemzeti Bank székházának jogellenes átépítése) miatt, és feljelentette őket. Ezek után a minisztérium azonnali hatállyal felmentette Bátonyit. 

  • ez történt Jékely Berta osztályvezetővel is, aki Bátonyival kapcsolatos szakmai támogató felhívást osztott meg a Facebookon. Úgy gondolta, nincs mitől tartani, mert nem politikai véleményt, hanem szakmai álláspontot képviselt, ráadásul Facebook-oldalát csak ismerősei láthatták, mégis azonnal hatállyal felmentették őt is. 

  • rövidesen Makai Istvánnak, Bátonyi egykori szobatársának is menni kellett: karácsony előtt egy tollvonással lefokozták és felére csökkentették egyébként sem busás fizetését, miközben feladatai mit sem változtak. Nem tehetett mást, az őt érő anyagi és erkölcsi sérelmek miatt fel kellett mondania.

Azóta Bátonyinak három egykori kollégáját bocsátották el, közöttük van Zsanda Zsolt is. A Helsinki Bizottság szerint

ő annyit tett, hogy szolidaritása jeleként kitette elbocsájtott munkatársai, Bátonyi és Jékely fotóit irodáik ajtajára.

Amikor a fotókat leszedték, arra kérték, hogy ne tegye ki újra őket, mert nemcsak a saját állását, hanem a főosztályt is veszélyezteti, ekkor saját irodai asztala fölé tette át volt osztályvezetője, Jékely Berta portréját.

A közlemény szerint idén január 7-én Juhász Tünde közigazgatási államtitkár és Csepreghy Nándor miniszterhelyettes előre be nem jelentett látogatást tett a Műemléki Főosztályon. Szóba elegyedtek több dolgozóval, köztük Zsanda Zsolttal, aki már a folyosón arra is rákérdezett, hogy miért bocsátották el szakmailag kiváló kollégáit, ám a tényleges okokat felvállaló, érdemi választ nem kapott. Egy hónap sem telt el, és Juhász Tünde államtitkár utasítást adott az építészeti államtitkár alá tartozó szervezeti egység átszervezésére.

Azt is megsúgták Zsandának, hogy a miniszterhelyettesnek feltett kérdése miatt hamarosan mennie kell.

Az emberi jogi egyesület kiemeli, hogy az ÉKM új szervezeti és működési szabályzata (szmsz) március 14-én jelent meg, ebben úgy számolták fel a Műemléki Főosztályt, hogy feladatait más főosztályokhoz szervezték át, köztük a Műemlék-fejlesztési Főosztályhoz is. Ennek vezetője még arról tájékoztatta Zsandát, hogy már előkészítették az új irodát neki és a vele együtt dolgozó kollégájának.

De az új szobába már csak a kollégája költözött át, mert március 25-én felmondtak Zsandának. Ezt azzal indokolták, hogy főosztálya, valamint a betöltött álláshelyéhez kapcsolódó feladatai megszűntek.

Mindez nyilvánvalóan csak ürügy volt az eltávolításához az ÉKM-ből, ezért Zsanda Zsolt a Magyar Helsinki Bizottság segítségével a Közszolgálati Döntőbizottsághoz fordult – derül ki a közleményből.

A Magyar Helsinki Bizottság leszögezi,

  • jogellenes a munkaviszony megszüntetése, ha az az egyenlő bánásmód követelményébe ütközik. Márpedig Zsandát hátrányosan különböztették meg, amikor hasonló beosztású kollégájától eltérően feladatainak megszűnésére hivatkozva mentették fel. 

  • a munkavállaló véleménynyilvánítása csak akkor korlátozható, ha az a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból, feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos, ilyenről itt szó sem volt. 

  • a kormányzati igazgatási szerv minden esetben köteles indokolni a felmentést, de Zsanda Zsolt esetében világos, valós és okszerű indoklásra nem került sor. 

A másfél évvel a nyugdíj előtt álló, 33 éve a műemlékvédelemben dolgozó építészmérnök azt kéri elsődlegesen a Közszolgálati Döntőbizottságtól, hogy helyezzék vissza munkahelyére, vagy ha ez nem lehetséges, akkor az ÉKM fizessen neki 12 havi illetményének megfelelő kártérítést.

Zsanda úr és kollégái nem szerették volna, ha szálloda, parkolóház vagy bevásárlóközpont építése érdekében lerombolnak vagy megcsúfolnak olyan műemlék épületeket, amelyek történelmünk szemtanúi voltak, és dédapáinknál is idősebbek. Állásukat kockáztatva ezért álltak ki szakmai véleményük mellett. A Helsinki Bizottság pedig mellettük áll ki” – hangsúlyozta Bieber Ivóna, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.

Az utolsó pillanatokban is telefonált, szótlanul ment be az intézménybe.