Alkotmánybíróság;végkielégítés;gyermekvédelmi törvény;

Megsemmisítette az Alkotmánybíróság az Orbán-kormány gyermekvédelmi törvényének egyik rendelkezését

Alkalmazási tilalmat rendelt el a testület.

Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenessé nyilvánította és megsemmisítette a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény egy pontjának „a foglalkoztatási jogviszony e jogcímen történő megszüntetése esetén végkielégítés nem jár” szövegrészét, valamint alkalmazási tilalmat rendelt el.

Az erről szóló közlemény felidézi, az eljárás alapjául szolgáló ügy előzménye, hogy a jogalkotó a gyermekvédelmi rendszer működésének ellenőrzését elősegítő intézkedéseket vezetett be. A sérelmezett rendelkezés alapján a gyermekvédelmi intézmények vezetőinek és szakmai munkakörben foglalkoztatottjainak szigorúbb alkalmazási feltételeknek, például a kifogástalan életvitel feltételének kell megfelelniük. Ha a jogviszonyban álló ennek nem felel meg, jogviszonyát azonnali hatállyal meg kell szüntetni, végkielégítésre pedig nem lesz jogosult.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy

az azonnali hatályú megszüntetési jogcím nem azonos a rendkívüli felmondási jogcímekkel, ezért az nem eredményezi automatikusan a végkielégítésre való jogosultság hiányát.

Ezért a testület a rendelkezés alaptörvény-ellenessé nyilvánításáról és megsemmisítéséről, valamint általános alkalmazási tilalmáról döntött.

Mint arról többször írtunk, a kegyelmi botrány nyomán hozott gyermekvédelmi törvényben rendelték el, hogy ellenőrzik az ágazatban dolgozókat. A kifogástalan életvitel ellenőrzését – amit rendőrökre bíztak – számos szakmai bírálat érte, mert többek szerint a vizsgálat rendkívül megalázó, miközben az alkalmatlan dolgozók kiszűrésére kevéssé jó. A vizsgálat kötelező, aki nem vetette alá magát ennek, elvesztette az állását.

Akad olyan is, ami kedvezményesen az ingatlanszakértő által becsült ár alig 15 százalékáért elvihető - tudta meg lapunk.