állami támogatás;Zánka;Fonyódliget;megszüntetés;Kulturális és Innovációs Minisztérium;napközis tábor;Erzsébet-táborok;

Fonyódligeten tavaly még volt napközis Erzsébet-tábor

Megszűnhet a napközis Erzsébet-tábor, idén már a pályázatokat sem írják ki

Úgy tudjuk, a döntés mögött az állhat, hogy a kormány már nem finanszírozza a napközis táborokat, így a továbbiakban csak az ottalvós táborok szervezésére lesz lehetőség.

Idén nyáron nem lesz lehetőség napközis Erzsébet-táborok szervezésére, így a pályázatokat sem írják ki – értesült a Népszava. Lapunk információi szerint ezt a zánkai táborhelyen tartott márciusi szakmai nyílt napon jelentették be a táborokat szervező Erzsébet Alapítvány képviselői.

Úgy tudjuk, a döntés mögött az állhat, hogy a kormány már nem finanszírozza a napközis táborokat, így a továbbiakban csak az ottalvós táborok szervezésére lesz lehetőség.

A döntés pontos okairól érdeklődtünk az alapítványál, valamint az Erzsébet-táborokat támogató Kulturális és Innovációs Minisztériumnál. Szerettük volna megtudni azt is, hogy a napközis táborok szervezését csak az idei évre függesztették fel, vagy véglegesen megszüntették azokat, de cikkünk írásáig nem reagáltak megkeresésünkre. Az viszont beszédes, hogy az erzsebettaborok.hu oldalon

már a tábortípusok között sem található meg a napközis tábor, egy korábbi bejegyzésből ide kattintva pedig “a keresett oldal nem található” üzenet fogadja az érdeklődőket.

Fonyódligeti ottalvós Erzsébet-tábor. Ez a típus marad

Pedig ez a tábortípus is népszerű volt a jelentkezők körében, hiszen nem egy adott helyen – mint a zánkai vagy fonyódligeti ottalvós táborokban -, hanem a gyermekek lakóhelyén szervezték meg azokat iskolák, önkormányzatok, családsegítő szolgálatok, tanodák pályázatai nyomán. Egy korábbi leírás szerint a napközi Erzsébet-táborok a nyári szünet összes hetében, vagyis tíz héten át, hétfőtől péntekig biztosítottak napi négyszeri étkezést és különböző programokat, kirándulásokat a gyerekeknek, amelyekért csak egy jelképes - napi 100 forintos - részvételi díjat kellett fizetni gyermekenként.

Azt, hogy igény továbbra is lenne erre a tábortípusra, az is mutatja, hogy például Katymáron egy helyi civil szervezet kezdett nyári napközis tábort szervezni a gyerekeknek az Erzsébet-táborok mintájára (változatos programok és napi négy étkezés), ám ezt már csak önköltséges formában tudják megvalósítani, a részvételi díj pedig fejenként 25 ezer forint egy hétre. Bár más táborokhoz képest ez nem számít soknak – a Táborfigyelő adatbázisa szerint

a legolcsóbb 5 napos napközis tábor is majdnem kétszer ennyibe, 48 ezer forintba kerül -, mégis előfordulhat, hogy egyes családok ezt sem engedhetik meg maguknak.

A nagyrészt állami finanszírozásból megvalósuló Erzsébet-táborokban több mint 1,4 millióan vettek részt a 2012-es indulás óta. Az Erzsébet Alapítvány legutóbbi beszámolója szerint 2023-ban 11,5 milliárd forint állami támogatást kaptak a táborok megszervezésére, 2024-ben pedig - Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter közlése szerint – 9 milliárd forinttal támogatta az állam az Erzsébet-táborokat.

Ha az Európai Bizottság megvárja az átláthatósági törvény elfogadását, ami nagyobb hatalmat adna a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, akkor elkezdhet egy új kötelezettségszegési eljárást, de akár egy évbe is telhet amíg az új ügy bíróság elé kerül.