tárgyalás;Tököl;Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézete;

Képünk illusztráció

Rühös lett egy fogvatartott a tököli fiatalkorúak börtönében, csúszik a tárgyalása

A fiatal férfi ügyvédje közölte, védence bizonyíthatóan korábban került be, mint amennyi a fertőzés lappangási ideje.

Bizonyíthatóan a tököli Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézetében lett rühes egy fogvatartott, ami nem csak betegséggel járó kellemetlenség miatt baj, hanem azért is, mert ezért csúszik sokat a tárgyalása – tudta meg az érintett 21 éves férfi ügyvédjétől a hvg.hu.

Fahidi Gergely a portálnak elmondta, védence bizonyíthatóan korábban került be, mint amennyi a fertőzés lappangási ideje, tehát bent lett rühes.

„Ez kétszeresen is sérelmet okozott neki, egyrészt mert a körülmények miatt beteg lett, másrészt így 4 és fél hónappal későbbre tűzték ki ennek az elmaradt előkészítő ülésnek a megtartását. Az új időpontot ugyanis a nyári ítélkezési szünet miatt csak szeptember középre tűzték ki”

– tette hozzá az ügyvéd, aki a törvényességi felügyeletet gyakorló ügyészséghez fordulva az ügy teljes körű kivizsgálását kérte.

„Eleve kérdés, indokoltan tagadták-e meg az előállítási kötelezettségüket, ha igen, akkor viszont vajon nem lehetett-e volna korábban értesíteni a bíróságot, amennyiben nem pont a tárgyalást megelőző napon észlelték a tüneteket. De ami a legfontosabb, hogyan fordulhat elő egy fiatalkorúakat, vagyis elvileg fokozott védelemre szorulókat fogva tartó bv-intézetben, hogy rühösséggel fertőződött meg?” – tette fel a kérdéseket, amiket az ügyészségnek is eljuttatott.

A tököli fiatalkorúak börtöne

A hvg.hu megkereste a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságát (BVOP), mely leszögezte, számukra „kiemelten fontos a fogvatartottak egészségügyi ellátása és a közegészségügyi szabályok betartása”. Elismerték, „valóban előfordulhat, hogy egyes fogvatartottaknál bizonyos bőrbetegségek – mint például a rühesség – diagnosztizálásra kerülnek”, ebben az esetben az érintettet „az egészségügyi protokolloknak megfelelően” elkülönítik és kezelik. Bíróság elé pedig csak akkor állítják, „ha ez már nem jelent fertőzésveszélyt sem a kísérő személyzetre, sem másokra nézve”.

„Ennek célja nem az eljárás akadályozása, hanem az egészségügyi kockázatok minimalizálása”

– tették hozzá. Ugyanakkor a BVOP állítja, hogy „a rühesség és más bőrbetegségek nem jellemzők a büntetés-végrehajtási intézetekben”. Csak időnként fordulnak elő, „főként új befogadások vagy bizonyos közösségi kontaktusok nyomán”, vagyis tapasztalataik szerint ezek a betegségek akkor jelennek meg egy-egy bv-intézetben, amikor a befogadására érkezők „behozzák” ezeket a kórokozókat. De „semmiképp sem nevezhető néhány eset általánosnak”, főleg, hogy jelenleg több mint 19 ezer fogvatartott van a hazai börtönökben. A BVOP azt is megjegyezte: amikor jelezték a bíróságnak az előállítás egészségügyi akadályát, akkor a bírónak lehetősége lett volna kérni „a távtárgyalás útján történő részvételt”. Így pedig szerintük elkerülhető a tököli rab esetében több mint 4 hónapot jelentő csúszás.

A Pest Vármegyei Főügyészség a portált arról tájékoztatta, hogy

a kirendelt védő beadványa nyomán vizsgálatot rendeltek el az ügyben.

A BVOP reagálásában állította, hogy általában is nagyon alaposan járnak el, minden hasonló megbetegedéseknél az érintett fogvatartottat elkülönítik, azonnali kezelést kap és fertőtlenítik az ágyneműket, a ruházatukat. Az elkülönítés külön helyiségben történik, az ehhez szükséges feltételek minden esetben biztosítottak, ezért „nincsenek visszafertőződések”, és emellett rendszeres fertőtlenítéseket és szűrővizsgálatokat is végeznek.

Erre Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet a Facebook-oldalán.