A hálapénzt tartalmazó borítékok átadásával nem csak az orvosokat és más egészségügyi dolgozókat keverhetünk bajba, hanem magunkat is, ennek megfelelően a Hóvége portál összeszedte, mivel fejezheti ki a beteg köszönetét legitim módon, mit fogadhat el az orvos.
Mint ismert, az egészségügyi szolgálati jogviszony átalakításával 2021. január 1-jétől lépett életbe a hálapénzt ellehetetlenítő törvény, vagyis innentől büntethető az, aki hálapénzt ad, kér vagy fogad el. A szabályok leszögezik, hogy az egészségügyi dolgozók semmilyen jogtalan előnyt – pénzt vagy ajándékot – nem kérhetnek és nem fogadhatnak el. A törvény céljaként a tiszta, befolyásmentes közszolgáltatást jelölték meg, továbbá az orvos-beteg közötti bizalom megőrzését.
Csakhogy - emlékeztet a portál - a magyar egészségügy ismeretében persze tudható, hogy rengeteg szakember hiányzik a rendszerből, azok a dolgozók pedig, akik a egészségügyi szolgálati jogviszony átalakítása után is maradtak, túlterheltek és finoman szólva sem a legjobb körülmények között végzik a munkájukat, ráadásul az egészségügyi dolgozók esetében a béreket sem rendezték megnyugtatóan.
A portál ezért számbaveszi, hogy mivel lehet mégiscsak kifejezni az elismerést az egészségügyi szakemberek részére. A jogalkotó alapvetően két szűk kivételt szabott meg:
Egyszeri, kis értékű (a minimálbér 5 százalékát meg nem haladó) ajándéktárgy adható a kezelés után. Ez értékét tekintve jelen állás szerint 13 340 forint, ennél drágább nem lehet.
Tartós kórházi ellátás esetén kéthavonta egyszer adható ugyanilyen típusú ajándék.
Mint írja a portál, fontos, hogy az ajándék ne legyen pénzben kifejezhető előny, ne utaljon semmilyen ellenszolgáltatásra. Ez alapján elfogadható ajándéktárgy lehet az orvos számára például egy könyv, egy csomag kávé vagy tea, egy doboz bonbon vagy sütemény. A cikk külön rögzíti, hogy pénzt, utalványt, szolgáltatást, vagy előre ígért juttatást tilos adni és elfogadni, ezek büntetőjogi következményekkel járnak.