Az európai hadszíntereken a II. világháború befejezését elhozó győzelem napja 80. évfordulójának előestéjén, május 8-án vette át munkásságának elismeréséért a kuratórium által odaítélt díjat Sz. Bíró Zoltán, Jeszenszky Géza és Tálas Péter, bensőséges ünnep keretében a MÚOSZ székházában.
M. Lengyel László, a szakosztály elnöke bevezetőjében hangsúlyozta, hogy az immár hetedik alkalommal odaítélt díj jelentőségét maguk a díjazottak adják. Felidézte, hogy annak idején azért hozták létre az Európánkért díjat, mert már látszott, hogy az európai, euro-atlanti értékek nem olyan elfogadottak, mint voltak az Európai Unióhoz csatlakozásunkkor. A kormány megtévesztő tájékoztató munkája következtében ezek az értékek ma már nem olyan egyértelműek, mint ahogy a mellettük való kiállás sem – mondta. Jelenlegi körülményeink között az európaiság melletti kiálláshoz erkölcsi magatartás, sőt kockázatvállalás kell – tette hozzá.
Az idei díjazottak kiválasztása határozott és egyértelmű konszenzus eredménye, melyet az egész szakosztály és a kuratórium is egységesen támogatott. Kertész Zsuzsa – a rendezvény házigazdája – ezt követően felolvasta Balázs Péter, az első magyar EU-biztos, korábbi nagykövet, külügyminiszter, a CEU professzor emeritusa, a kuratórium elnöke üzenetét, mivel egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni az ünnepségen. „Az idei díjazottak – három tudós férfiú – munkásságát az aktuális kihívások tanulmányozása kapcsolja össze egymással és Európával. (…) Közös bennük, hogy a politikai és katonai konfliktusok szövevényes világában soha nem tévesztették el a morális tájékozódás irányát. A kommunikációs fogások és a hamis hírek zaján át mindig világos különbséget tettek az agresszor és áldozata, a támadó és a megtámadott között” – egyebek között erre mutatott rá Balázs Péter.
Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet egykori igazgatója, professzor emeritus, az Európa Klub elnöke külföldről küldött üzenetében egyebek között rámutatott: „A legutóbbi hónapok globális, transzatlanti és európai fejleményei egyértelműen felértékelték az EU szerepét a közös jövő alakításában, akárcsak az Europánkért díj jelentőségét. Egyrészt az EU páratlan nemzetközi és integráción belüli kihívásokkal találkozik, másrészt történelmi esélye – vagy még inkább: kényszere – van a minőségi továbblépésre. Nem beszélve a magyar kormány egyre durvább Brüsszel ellenes, immár mindennapos tevékenységéről és integráció ellenes kommunikációjáról. Ebben a helyzetben még nagyobb szükség van az európai Magyarországért folyó küzdelemre a legkülönbözőbb szakmai területeken, éppúgy, mint az intenzív és nyitott társadalmi párbeszédre. Nem kevésbé mindannyiunk folyamatosan és közösen vállalt felelősségére az európai Magyarország érdekében.”