A bíróság érvénytelenített egy házasságot, amelyet a 87 éves férj a halála előtt két héttel kötött házvezetőnőjével – derült ki a Pest Vármegyei Főügyészség szerdai közleményéből.
A közlemény szerint a gyermektelen, idős férfi hosszú ideje számos krónikus betegségben szenvedett, ágyból is csak segítséggel tudott felülni. Folyamatos, 24 órás ápolást igényelt, hosszú ideig kórházban ápolták, hanyatlott mentális állapota miatt gondnokság alá helyezését kérték.
Majd váratlanul megjelent a kórházban a férfi házvezetőnője két ügyvéd kíséretében, és kérte a férfi azonnali hazabocsátását. A kezelőorvos emiatt pszichiátriai vizsgálatot akart kérni, mivel a férfi az orvosi kérdésekre inadekvát válaszokat adott, tájékozatlan volt, helyzetét reálisan megítélni nem volt képes.
A vizsgálat ellen a nő és jogi képviselői tiltakoztak, de mivel a beteg maga is kérte, ezért hazabocsátották, a kórház azonban értesítette az illetékes gyámhatóságot. Mindezeket követően – pontosan nem tisztázott körülmények között – a szentendrei jegyzőnek benyújtották a házassági szándék bejelentéséről szóló jegyzőkönyvet, valamint a házasságkötés előtti várakozási idő alóli felmentésre irányuló kérelmet (később írásszakértő megállapította, hogy ezeket nem a férfi írta alá).
A kérelem alapján a jegyző engedélyezte a házasságkötést, és azt is, hogy a házasságkötésre lakóhelyén, Leányfalun kerüljön sor. Előtt a férfi ismét kórházba került, ahol azt állapították meg, hogy korlátozottan képes az együttműködésre, szellemi hanyatlása és beszédzavara miatt információt csak nehezen lehetett nyerni tőle.
A kórházból való hazabocsátását követő két nap múlva sor került a házasságkötésre, amely után két héttel a férfi újra kórházba került, ahol elhunyt.
Az ügyészséghez a férfi testvérei fordultak, mert szerintük a nő a férfit demenciáját és leromlott egészségi állapotát kihasználva vette rá a házasságra, pusztán azért, hogy vagyonát megszerezze. Az ügyészi álláspont szerint az elhunyt mentális állapota és demenciája folytán ügyei viteléhez szükséges belátási képessége a házasságkötés időpontjában hiányzott, amelyet az eljárás során beszerzett igazságügyi szakértői vizsgálat is alátámasztott.
A Szentendrei Járásbíróság ezzel egyetértve megállapította a házasság érvénytelenségét, amelyet a másodfokon eljáró Budapest Környéki Törvényszék jogerős ítéletével helybenhagyott.