Vatikán;Sixtus-kápolna;pápaválasztás;

Kezdődik a pápaválasztó konklávé, itt a vatikáni menetrend

Szerdán még csak egy, csütörtöktől viszont délelőtt és délután is két-két voksolást tartanak. A pápa megválasztásához kétharmados minősített többségre lesz szükség.

Több mint 130 bíboros érkezett szerdára a Vatikánba, hogy részt vegyen a pápaválasztó konklávén. Szerdán még csak egy, csütörtöktől viszont délelőtt és délután is két-két voksolást tartanak. Ha sikerül dűlőre jutni az új egyházfő személyéről, a Szent Péter téren összegyűlt tömegek fehér füstnek tapsolhatnak, ha az egyes szavazási körök után nem sikerül megválasztani az egyházfőt, fekete füst száll fel.

A USA Today összefoglalója szerint a várható menetrendről egyelőre annyit tudni, hogy

  • 10 órakor a bíborosok a Szent Péter-bazilikában a Pro Eligendo Romano Pontifice (az új katolikus egyházfő megválasztásáért bemutatott) szentmisére mennek, ezt a bíborosi kollégium dékánja, Giovanni Battista Re bíboros mutatja be.

  • délután, 16 óra 30 perckor a 133 pápaválasztásra jogosult bíboros az Apostoli Palotában található Szent Pál-kápolnában gyűlik majd össze, ahonnan a Sixtus-kápolnába vonulnak,

  • ezután a bíborosok eskütétele következik,

  • ezt követően kihirdetik az Extra omnest („Mindenki távozzon!”), és aki nem vesz részt a pápaválasztó konklávén, elhagyja a Sixtus-kápolnát,

  • a második elmélkedést Raniero Cantalamessa bíboros szentszéki szónok tartja a pápai szertartásmester jelenlétében, ők ezután ugyancsak elhagyják a kápolnát, és elkezdődik az első szavazás.

A Sixtus-kápolna ajtaját a legfiatalabb pápaválasztó, az ukrán származású Mykola Bychok melbourne-i püspök zárja majd le.

A Vatican News szerint

az első szavazás szerda este lesz, ezt követően naponta négy szavazást tartanak majd, kettőt délelőtt és kettőt délután. A pápa megválasztásához kétharmados minősített többségre lesz szükség.

A Sixtus-kápolnában asztalokat helyeznek el a szavazólapok számára és egy kályhát, amiben a szavazólapokat elégetik.

A nyolcvan évesnél fiatalabb, pápaválasztásra jogosult 135 bíborosból 133 van a Vatikánban, a spanyol Antonio Canizares és a kenyai John Njue betegség miatt lemondta részvételét. A sikeres választáshoz szükséges kétharmados többséget így 89 voks adja majd.

A fehér füst után az úgynevezett protodiakónus bíboros jelenti be a Szent Péter-bazilika lodzsájáról az örömhírt, hogy az egyháznak új pápája van. A füst és a bejelentés között akár egy óra is eltelhet, de ez alkalmanként változik.

Maga a konklávé 1274 óta létezik, feladata az új pápa megválasztása. A szó jelentése arra utal, hogy a pápaválasztó testületet befogadó helyiséget kulcsra zárják (a latin cum ’-val, -vel’ és clavis ’kulcs’ szavakból). Mint arról lapunk is beszámolt,

  • I. János Pál pápát 1978 augusztusában egy délelőtti és egy délutáni szavazási fordulóval választották meg, a fehér füst 18 óra 24 perckor szállt fel.

  • II. János Pál pápa megválasztásakor, 1978 októberében a konklávé majdnem három napig tartott, és a fehér füst este 18 óra 18 perckor szállt fel.

  • XVI. Benedek megválasztásához elég volt egy délelőtti és egy délutáni szavazási kör 2005 áprilisában, a fehér füst 17 óra 50 perckor szállt fel.

  • Ferenc pápa esetében, 2013 márciusában két nap kellett, a fehér füst 19 óra 6 perckor szállt fel.

A legesélyesebb jelöltekkel szemben egyébként dezinformációs kampányok indultak, ezúttal azonban nem Oroszország vagy Kína áll az álhírek terjesztése mögött, hanem bizonyíthatóan az Egyesült Államok. 

„Már biztonságban vannak amerikai földön” – jelentette be Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere.