A humanoid (emberszerű) robotok három lépcsőben hódítják meg a világot a következő évtizedben. Először ipari és logisztikai szolgáltatásokban alkalmazzák őket, majd az üzleti életben, végül a háztartásokban - derül ki a Bank of America jelentéséből. A cég által végzett globális kutatás szerint hosszabb távon az alkalmazott humanoid robotok száma a becslések szerint 2060-ra eléri a hárommilliárdot - írja a Forbes. (Ember jelenleg 8,2 milliárd él a Földön.)
Az előrejelzés három feltételezésen alapul. Az első, hogy a humanoid robotok képesek kiváltani a világ ipari szektorában dolgozó emberi munkaerő 20 százalékát. Másodsorban az ipari és a szolgáltatási szektorban a munkák 1,5-2,5 százalékát végezhetik el. Végül, hogy a háztartások 0,7 százalékában is jelen lehetnek. Az első szakasz 2028 és 2034 között zajlik le és a középpontjában a kereskedelmi hasznosítás lesz. A második tömeges felhasználási periódus 2035-ben kezdődik és az otthoni és minden egyéb felhasználásra vonatkozik.
Peter Diamandis jövőkutató azt feltételezi, hogy a robotok a mosásban, a mosogatásban, a porszívózásban lehetnek a segítségünkre, de ott lesznek az egészségügyben, az idősgondozásban, a szállító- és a szolgáltatóiparban is.
A Bank of America szerint azonban a jövő már elkezdődött. 2025-ben a humanoid robotgyártók 18 ezer példányt fognak leszállítani, ami a szakértők szerint 2030-ra már évi tíz millióra nőhet. Ez a gyors növekedés az előállításuk költségének csökkenése miatt lehetséges. Egy robot gyártása 17 ezer dollár (hatmillió forint) körül lesz, ma még ennek jóval több mint a duplája.
Érdekesség, hogy a jelentés készítői azt várják, hogy a hárommilliárd példány kétharmada a háztartásokban fog dolgozni, a maradék egymilliárd jó része a szolgáltatóiparban, és csak néhány százmillió (összesen 3 százalék) fog az ipari termelésben részt venni, annak ellenére, hogy jelenleg leginkább ott tesztelik őket. (Az ellentmondás abból fakad, hogy a gyárakban speciális, adott munkafolyamatokra optimalizált ipari robotok működnek.) Ha így van, az jó hír lehet az emberi munkavállalók számára: sok háztartási robot fogja felváltani az emberek által végzett fizetetlen munkát ahelyett, hogy a fizetett alkalmazottak végeznék.
Ugyanakkor a bank jelentése azt is megjegyzi, vannak még kihívások a területen. Az egyik, hogy nagyobb tudású mesterséges intelligenciákra van szükség ahhoz, hogy azonos időben tudjanak kommunikálni az emberekkel. Továbbá jobban kell tudni a robotok mozdulatait irányítani, hogy összetettebb feladatokra is képesek legyenek. Fejleszteni kell az érzékelő rendszereiket, hogy pontos információkhoz jussanak a környezetükről. Ezen felül sokkal inkább saját adataira, tudására kell alapozniuk, mint a felhőkből megszerezhetőkre. Végül pedig, úgy kell megtervezni őket, hogy tömegesen gyárthatók legyenek.
És akkor még ott van a szabályozás kérdése: vajon milyen szabályokat hoznak az egyes országok, amelyek akadályozzák vagy segítik a humanoidok megjelenését. A munkások is fellázadhatnak ellenük, akik úgy gondolják, elveszíthetik miattuk munkájukat. A robotok tömeges megjelenése mindezeken felül etikai és társadalmi kérdéseket is felvet, akár otthonokban, akár professzionális környezetben működnek majd.