ügyészség;Orbán Viktor;Legfőbb Ügyészség;Polt Péter;Tuzson Bence;Magyar Péter;

A Legfőbb Ügyészség szerint Magyar Péter hiányos jogi ismereteiről tanúskodik, hogy arról írt, Orbán Viktor hamarosan kirúgja Polt Pétert

A gránitszilárdságú Alaptörvény garantálja az ügyészség függetlenségét.

Szombaton lapunk is megírta, hogy Magyar Péter azt állította, Orbán Viktor belátható időn belül kirúgja Polt Péter legfőbb ügyészt, akinek 2028-ig tartott volna a megbízatása. „A korábbi hírekkel ellentétben nem Szájer Józsefet, hanem Tuzson Bence jelenlegi alibi igazságügyi minisztert helyezi Orbán a számára és a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere számára életbe vágó pozícióba” - közölte a Tisza Párt elnöke.

Az állításra a Legfőbb Ügyészség közleményben reagált. Ebben a többi között azt írták, hogy Magyar Péter bejegyzése a szerző hiányos jogi ismereteit tükrözi. A vádhatóság úgy fogalmazott: „Az ügyészek jogállásáról szóló törvény [Üsztv. 22.§ (1) a-j) pontja] felsorolja a legfőbb ügyész mandátuma megszűnésének lehetséges eseteit. A Magyar Péter által vázolt »megoldás« még kulturáltabb formában sem tartozik ezek közé. Ez nem véletlen, Magyarország Alaptörvénye ugyanis garantálja az ügyészség függetlenségét. Ennek megfelelően – a hatalommegosztás elve alapján – a kormányzat nem távolíthatja el a legfőbb ügyészt a posztjáról.”

A közleményben tagadták a Tisza Párt elnökének állítását is, mely szerint Polt Péter felesége érintett lehet a Matolcsy-féle MNB-botrányban. „Polt-Palásthy Marianna az ÁSZ által feltételezett vagyonvesztés idején már évek óta nem volt az MNB munkavállalója, a feljelentésben szereplő alapítványoknál pedig soha nem dolgozott” - közölte a vádhatóság.

Előzőleg beszámoltunk róla, hogy mindezek ellenére az Orbán Viktor által egykor gránitszilárdságúnak nevezett Alaptörvény egy tavaly decemberi módosítása speciel akár alá is támaszthatja Magyar Péter elméletét. A többi között rögzítették ugyanis, hogy a legfőbb ügyésznek a jövőben nem kell ügyésznek lennie. Az alaptörvény ugyanis eredetileg azt írta elő hogy a legfőbb ügyész megválasztásához az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges, ebből törölték „az ügyészek közül” részt. A kilencéves mandátum a szövegben maradt.

Nálunk így szokás.