Életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte a Miskolci Törvényszék azt a férfit, aki a vád szerint megölt egy idős asszonyt a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Bódvalenkén.
A nem jogerős ítélet értelmében a vádlott legkorábban harminc év elteltével bocsátható feltételes szabadságra. Mint korábban hírt adtunk róla, 2022 decemberében a település egyik házában holtan találtak egy idős nőt. A rendőrség a felderítés szakaszában egymillió forintos nyomravezetői díjat is kitűzött a tettes felkutatása érdekében.
Egymillió forintos nyomravezetői díjat tűzött ki a rendőrség a bódvalenkei gyilkosság elkövetőjének azonosításáraA bíróság megállapította: a vádlott az esti órákban kereste fel az asszonyt, pénzt szeretett volna kölcsönkérni tőle. A nő ajtót nyitott, beengedte, majd közölte, hogy nem tud segíteni, és megkérte, hogy távozzon. A férfi ennek nem tett eleget, a polcról magához vett egy körülbelül 10 centiméter pengehosszúságú kést, és azzal fenyegetőzni kezdett.
Az asszony megpróbálta kilökni a házból, ekkor a férfi nyakon szúrta, dulakodás alakult ki, amelynek során a földre került áldozatát leszorította, majd testszerte többször megszúrta. Ezután átkutatta az ingatlant, de értéket nem talált. Bár észlelte, hogy az asszony még életben van, segítséget nem hívott, hanem elhagyta a házat. A nő a helyszínen belehalt sérüléseibe. A bíróság nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, valamint olyan személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek a vádlottat, aki idős koránál fogva a támadás elhárítására korlátozottan volt képes. Emellett a férfit magánlaksértés bűntettében is elmarasztalták.
A büntetés kiszabásánál a törvényszék enyhítő körülményként értékelte a vádlott büntetlen előéletét, beismerő vallomását, megbánó magatartását, valamint azt, hogy három kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodott.
Súlyosító körülményként vették figyelembe az élet elleni bűncselekmény háromszoros minősülését, valamint azt, hogy az idősek sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekmények száma országosan, és különösen a megyében, aggasztóan megnövekedett. Emellett a bűncselekmény közfelháborodást keltett, súlyosan megzavarta a köznyugalmat, és jelentősen megingatta az érintett közösség – különösen az idős lakók – biztonságérzetét.
Az ítélet nem emelkedett jogerőre: a vádlott enyhítésért, védője elsődlegesen felmentésért, másodlagosan enyhítésért nyújtott be fellebbezést. Az ügy a Debreceni Ítélőtáblán folytatódik.