Megalapozatlannak tartja a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) elmarasztalását, valamint irreálisnak a kiszabott büntetést a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) egy, még 2023 decemberében indított busztenderrel kapcsolatban.
Mindezt a szervezet egy szerdai, lapunknak is megküldött tájékoztatásában közölte. Ebben emlékeztetett: a KDB április 29-én, kedden hozta nyilvánosságra elmarasztaló határozatát, amely a BKK két közbeszerzését érinti. A döntőbizottság több mint fél évvel az eredményes közbeszerzési eljárások lezárása és a szerződéskötések után támadta meg az eljárásokat, amelyeket a BKK a lejáró szerződések kiváltására, valamint a folyamatos, magas színvonalú közösségi közlekedés biztosítására hirdetett meg 2023 decemberében. A tender célja az volt, hogy a szolgáltatást klímacélokat szem előtt tartva, elektromos buszokkal biztosítsák.
Itt a nagy budapesti bérletalku, meg a tízmilliárdos BKK-veszteség a menetdíjonA BKK kifogásolta, hogy bár a Közbeszerzési Hatóság előzetesen megfelelőnek találta a kiírást, és az eljárásban részt vevő szereplők sem emeltek kifogást a verseny tisztaságával kapcsolatban – jogorvoslati eljárás sem indult –, a Közbeszerzési Döntőbizottság ennek ellenére versenykorlátozónak ítélte meg a tárgyalásos eljárást.
2024 júliusában a KDB 200 millió forintos bírságot szabott ki a BKK-ra az egyik lezárult közbeszerzés miatt, és egyúttal megsemmisítette az egész eljárást, ellehetetlenítve ezzel 50 új busz 2025-ös forgalomba állítását. A BKK bíróságon támadta meg a határozatot, és azonnali jogvédelmet kapott, így a bírságot nem kellett befizetnie. A peres eljárás jelenleg is folyamatban van.
Itt a nagy budapesti bérletalku, meg a tízmilliárdos BKK-veszteség a menetdíjonMost a döntőbizottság ugyanazon közbeszerzési eljárási elemekre hivatkozva marasztalta el ismét a közlekedési társaságot – a vizsgálat ezúttal is közérdekű bejelentés nyomán indult, a két, fél évvel korábban lezárult közbeszerzés kapcsán. A KDB szerint a kiírásban előzetesen nem szerepelt pontosan meghatározva, hogy a szolgáltatás részeként szállított buszokat milyen ütemezésben kell forgalomba állítani. Ezt a BKK csak a tárgyalásos szakasz lezárulta után rögzítette.
A közlekedési társaság reményét fejezte ki, hogy a bíróság ítélete megerősíti majd: eljárásuk jogszerű volt, és így nem lesznek kénytelenek megváltoztatni a közösségi közlekedés folytonosságát és megfelelő színvonalát biztosító gyakorlatukat.
A vasutasokkal és a volánbuszosokkal közös tiltakozást helyezett kilátásba a BKV-s szakszervezet