Erdély;határon túli magyarok;Tisza Párt;

Megalakult az első erdélyi Tisza Sziget Kolozsváron

Kátai István erdélyi színművész szerint a közösség fél éves önkéntes munka eredményeképp jött létre.

Április 5-én Kolozsváron hivatalosan is Tisza Sziget alakult, ezzel létrejött a Magyar Péter vezette ellenzéki párt első, határon túli magyarok alkotta bázisa - írta meg a Transtelex. 

Az alakuló eseményről Kátai István erdélyi színművész és digitális tartalomkészítő számolt be a Facebookon. Közlése szerint a közösség fél éves önkéntes munka eredményeként jött létre, és célja, hogy önszerveződő, egymást erősítő erdélyi csoportokat hozzon létre, amelyek társadalmi és politikai változást szeretnének elérni a határokon belül és kívül egyaránt.

A kolozsvári Tisza Sziget szerint „az egyetlen hiteles érdekképviselet, az RMDSZ, már nem a saját kottájából játszik”, ugyanis elveszítette az autonómiáját, így a közéletet bénító külső hatások miatt új, alulról szerveződő közösségekre van szükség, ezt a feladatot látják el a tiszások. Az RMDSZ külső elvárások alapján működik, és ezért nem tudja hitelesen képviselni a romániai magyarság érdekeit - állapították meg.

Azt is közölték, hogy „a magyarországi kormánypártok minden segítséget megadnak a mesterségesen létrehozott, tömegbázissal és demokratikus visszaigazolással nem rendelkező romániai magyar szervezeteknek.”

A közösség alapító nyilatkozatában leszögezi, kezdeményezésük része a Tisza Sziget mozgalomnak, és deklaráltan rendszerváltó szándékú, alulról szerveződő csoportokat szeretnének összefogni. Céljuk, hogy tagjaik aktívan részt vegyenek a helyi közösségi életben, fellépjenek a korrupcióval és a hatalmi visszaélésekkel szemben, és támogassák egy élhetőbb, igazságosabb társadalom kialakítását.

Kátai István leszögezte, a közösség azokhoz kíván szólni, akik nem hajlandók elfogadni Orbán Viktor rendszerét, és változást akarnak az erdélyi magyar közéletben. Bírálta a Fidesz erdélyi befolyását és a belső demokratikus folyamatok hiányát is. A Tisza Sziget taglétszámát egyelőre nem közölte, miképp a csatlakozás menetét sem.

Az amerikai alelnök március végén járt a Donald Trump által annektálással fenyegetett szigetországban, ahol minden szinten felháborodás fogadta a politikust.