A Spar Magyarország tavaly 1111,6 milliárd forint forgalmat bonyolított, ami 4,8 százalékos növekedést jelent a 2023. évihez képest – tette közzé tegnap sajtótájékoztatón a vállalat gazdálkodásának eredményét. Heiszler Gabriella, a társaság elnök-ügyvezető igazgatója jelezte, ahogy a megelőző évben, úgy 2024-ben is veszteségesek voltak, ennek mértékéről azonban nem mondott konkrétumokat. A Spar üzletek száma egyébként minden eddigi rekordot megdöntött, a hálózat 652 egységből állt tavaly – mondta Heiszler Gabriella.
A cég számára az árrésstop havi szinten 1,5 milliárd forint kiesést jelent. Tisztában vannak azzal, hogy a kormány célja az intézkedéssel az infláció csökkentése, ezt értik és el is fogadják – mondta –, és ennek érdekében nem is terhelik rá a kieső bevételt az árrésstop alá nem eső egyéb termékekre. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az infláció alakulásáért nem a kiskereskedelmi szektor a felelős, hanem egy teljes termékpálya. Éppen ezért a beszállítókkal az intézkedés hatására már meg is kezdték az egyeztetéseket, hogy az árrésstopnak a terheit ők is vállalják.
Ezt ugyanis egyebek mellett a termelőknek és a szállítóknak is viselniük kell. Ehhez hozzátette, hogy számos veszteséges társaság van a kiskereskedelmi szektorban, s aki nem az, annak a nyeresége sem túlságosan tetemes, ez a beszállítói oldalon nem egészen van így
– mondta Heiszler Gabriella.
A Népszava azon kérdésére, hogy az ágazatot illetően – ismerve a kormány kimondott és ki nem mondott szándékait – felmerült-e az elmúlt évben a vállalat vagy annak valamilyen arányú tulajdonrészének eladása, illetve a közeljövőben elképzelhetőnek tart-e olyan szituációt, hogy egy ilyen terv komolyan asztalra kerüljön, a cégvezető úgy reagált, hogy ebben a tekintetben ő is csak alkalmazott. Ezzel együtt hangsúlyozta, hogy a Spar a kelet-közép-európai régióban egy egységként tekint a hálózatára. Ezen szemlélet mellett kitartanak, mert véleményük szerint így tud megfelelően működni a cég.
A Spar-vezér szerint Győr kereskedelmi szempontból kiürült, mindenki Szlovákiába jár vásárolniAz aktualitásokat folytatva Heiszler Gabriella megjegyezte, hogy ha az árrésstop május végével kifut, akkor az eredeti terveik szerint haladnak tovább.
Amennyiben nem, akkor már gondolkoznak a B terven.
Az erre való felkészülésnek már részét jelentik az említett, beszállítókkal való tárgyalások. Emellett felülvizsgálják a marketingköltéseket. A tervek része a munkaerőköltségek alakítása is, ám egyértelműen kijelentette, hogy leépítést nem terveznek. Elképzelhető ugyanakkor, hogy a távozó munkatársak helyére – akik nyugdíj vagy egyéb más okból maguk távoznak – nem vesznek fel újakat.
Az ügyvezető a terveik kapcsán elmondta, hogy a hálózatukban több mint 300 franchise-partnerüzletük van. Ezen üzletek forgalma 2024-ben megközelítette a 166 milliárd forintot. Ez a megoldás a Spar számára érdemi lehetőségeket tartalmaz. A fejlődés ebbe az irányba lehet hatékony. Franchise-partnerek révén szeretnének ugyanis eljutni nagyobb falvakba és kisebb városokba, ahol még nincsenek jelen üzlettel. Ezen tervek következményeként a cégvezető szerint 2025. év végére már több franchise-üzletük lesz, mint saját tulajdonban lévő.
Havi 1,5 milliárd forintos veszteséget jelent az árrésstop a Sparnak