Budapest;szálloda;EU-csúcs;Tiborcz István;

Hiába foglalt máshol, végül Tiborcz István szállodájában kötött ki a budapesti EU-csúcsra érkező finn delegáció

A magyar szervezők irányították őket a Dorothea Hotelbe, ahol egyetlen éjszakáért több mint 1 millió forintot fizettek.

A tavaly novemberi, budapesti EU-csúcs idején Tiborcz István szállodájában, a Dorothea Hotelben szállt meg a finn delegáció, ahol egyetlen éjszakáért több mint 1 millió forintot fizettek. A finnek azonban annak ellenére kötöttek ki ebben a hotelben, hogy eredetileg egy másik szállodában foglaltak szobákat – írja a Direkt36. A portál szerint végül a magyar szervezők irányították át őket a Dorotheába.

A Direkt36 már korábban beszámolt arról, hogy a magyar EU-elnökség összesen öt szállodát ajánlott a csúcsra érkező vendégeknek, ezek közé tartozott a Dorothea Hotel is. A magyar EU-elnökség különösen ez utóbbit ajánlotta a delegációknak, azt kommunikálva feléjük, hogy a szálloda nagyon kedvező csomagokat kínál.

Azt nem tudni, hogy a csúcstalálkozóra érkezők közül végül hány delegáció szállt meg a Dorotheában, de a finn kormányfő és kísérete biztosan közéjük tartozott. A finn Helsingin Sanomat nevű újság ugyanis a Direkt36 kérésére benyújtott egy közadatkérést arról, hogy a finn delegáció a csúcs idején hol és mennyiért szállt meg. Erre válaszolva a finn Miniszterelnöki Hivatal számos részletet elárult a foglalásról. A válaszból kiderült, hogy

  • a finnek szállásfoglalása a magyar EU-elnökség segítségével történt.

  • a finnek eredetileg az EU-elnökség által javasolt öt szálloda egyikébe foglaltak szállást, ennek a költségeit előzetesen ki is fizették. A Direkt36 egy neve elhallgatását kérő finn forrásból úgy értesült, hogy ez a hotel a Ritz-Carlton Budapest volt, amely a világ egyik leggazdagabb emberéhez, a dubaji Khalaf al-Habtoorhoz köthető.

  • a magyar fél később azt közölte velük, hogy az általuk eredetileg kiválasztott szálloda „túlfoglalás” miatt megtelt.

  • a finn delegációnak a Dorotheában ajánlottak szállást, a magyar szervezők azt kommunikálták feléjük: a Dorothea Hotel szintén a magyar elnökségi titkárság által ajánlott szállodák között volt, és a foglalást a szabad helyek függvényében végezték el.

Petteri Orpo finn miniszterelnök – aki régóta keményen bírálja a magyar kormány politikáját – végül a hét tanácsadójával együtt így került Tiborcz szállodájába, ahol

a delegáció egyetlen éjszakája 2800 euróba (akkori árfolyamon számolva 1,1 millió forintba) került.

Ebbe beletartoztak a miniszterelnök biztonságára fordított költségek is, amelynek a részletei titkosak, így nem lehet pontosan megmondani, hogy összesen hány fő szállását fedezte ez az összeg.

A portál megkeresésére

  • a Dorothea Hotel azt írta, tiszteletben tartja a vendégek magánszféráját, így nem adhat információkat arról, „kik szállnak meg vagy tartózkodnak” a szállodában.

  • a Dorotheát birtokló BDPST Group adatvédelmi szabályokra hivatkozva szintén azt írta, hogy a vendégekről nem árulhat el információkat. A cég a további kérdésekkel kapcsolatban a magyar EU-elnökség szervezőihez irányította a Direkt36-ot, ők azonban nem reagáltak.

A finn kormány nemcsak a foglalás összegét árulta el, hanem a válaszához csatolva elküldte az ezekről szóló számlákat is. Ezeket nem az érintett hotelek, hanem egy Jet Travel Kft. nevű magyar cég állította ki. A finnek válasza szerint ez az utazásszervező cég intézte a szállásfoglalásokat a magyar EU-elnökség instrukciói alapján.

A Jet Travel a Direkt36 megkeresésére azt írta, hogy a cég „alvállalkozóként vett részt az esemény szálláskontingenseinek kezelésében”. A finnek elhelyezésével kapcsolatos kérdésekre pedig közölte, hogy azokra érdemi válaszokat nem adhat.

A Jet Travel többségi tulajdonosa és egyik ügyvezetője egyébként Gál Pál Zoltán, az Orbán-kormány egykori államtitkárának, Gál András Leventének a testvére.

Gál Pál Zoltán már azelőtt bevásárolta magát a cégbe, hogy a testvére kormányzati karrierje elindult volna. A Jet Travel egyike annak az öt cégnek, amellyel a kormány 2019-ben és 2024-ben nemzetközi utazásszervezésre sokmilliárdos keretmegállapodásokat kötött.

A Direkt36 cikkéből kiderül az is, hogy a kormány a féléves EU-elnökség lejárta után is igénybe veszi a Jet Travel szolgáltatásait. Méghozzá egy olyan eseménnyel összefüggésben, amelyen az EU országok parlamentjeinek elnökei fognak találkozni. Az EU Parlamenti Elnökök Konferenciáját ugyanis mindig az év első felében tartják, és az az ország szervezi, amely az előző félévben az EU soros elnökségét adta, így idén a magyar Országgyűlés feladata a május 11-12-i esemény megtartása.

A portál birtokába jutott a meghívottaknak kiküldött regisztrációs ív, melyből kiderül, hogy a szállást ismét a Jet Travel intézi. Erre az eseményre is ajánl budapesti szállodákat a magyar kormány, a dokumentum pedig a Jet Travelen keresztül foglalható ötcsillagos hotelek között a Dorotheát említi elsőként.

Minden második tanár az 50 éves vagy idősebb korcsoportokba tartozik - derült ki a KSH legfrissebb adataiból.