Lemond orosz tudományos akadémiai tagságáról Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus – írja a Science4People.
A fizikus kiemelte, hogy a nemzetközi eszmecsere és a tudósok globális hálózata nagy érték számára, így alaposan megfontolta a lépést.
Tekintettel azonban arra, hogy az oroszországi tudományos közösség legjelentősebb reprezentatív szervezete továbbra sem szólalt fel Oroszország Ukrajna elleni háborús bűnei ellen, a tagságot már nem tudja összeegyeztetni a lelkiismeretével.
Krausz Ferenc a döntéssel kapcsolatban úgy fogalmazott:
„A globális tudományos közösség tagjaként nélkülözhetetlennek tartom a fellépést a nemzetközi jogot és az emberi jogokat sértő cselekmények ellen. Mélységesen nyugtalanít az Orosz Tudományos Akadémia hallgatása az ügyben. Ez sérti az akadémiai integritás és az etikai felelősségvállalás elvét, amelyet a tudományos intézményeknek tiszteletben kell tartani”.
Hozzátette, hogy a nemzetközi tudományos közösség széles körben elítélte Oroszország lépéseit, és számos intézmény felfüggesztette az együttműködést az Orosz Tudományos Akadémiával. Ő sem tudja már jó lelkiismerettel fenntartani a tagságot egy olyan szervezetben, amely nem határolódik el ezektől a felháborító akcióktól.
A fizikus sürgette az akadémiát, hogy gondolja át az álláspontját, és „használja befolyásos hangját” a béke, a nemzetközi jog tiszteletben tartása és az emberi jogok védelme érdekében. Leszögezte, hogy
a tudománynak a haladást és a megértést kell szolgálnia, nem pedig szenvedést és pusztítást okozó cselekmények bűnrészesévé kell válnia.
Mint megírtuk, Krausz Ferenc nemrég Serge Haroche francia fizikus társaságában Ukrajnába utazott, ahol előadásokat tartottak a kijevi és a harkivi nemzeti egyetemek bombabunkerében tartott panelbeszélgetéseken. A tudósok meglátogatták a lerombolt egyetemi épületeket, egy földalatti iskolát a frontvonal közelében, valamint a kijevi Okhmatdyt gyerekkórházat, amelyet tavaly egy orosz rakétacsapás rongált meg. Elvittek egy petíciót is, melyet több mint 120 Nobel-díjas írt alá, és amelyben azt követelik, hogy a befagyasztott orosz vagyonból segítsék Ukrajna újjáépítését, valamint támogassák az orosz agresszió által érintetteket. „Megkaptuk ezt a hihetetlen, hihetetlen díjat. Ezzel együtt felelősség is jár – nemcsak a tudományos világban, hanem az egész emberiséggel szemben” – mondta Krausz Ferenc, aki pár nappal korábban Orbán Viktorral együtt nyitotta meg a kormányközeli MCC szegedi központját.
Ukrajnába látogatott a Nobel-díjas Krausz FerencKrausz Ferenc kezdeményezésére is 107 Nobel-díjas ítélte el Oroszország civilek elleni támadásait