kormány;tiltakozás;szarvasmarhák;Jánossomorja;meghátrálás;levágás;száj- és körömfájás;dögtemető;

Marhatetem kiemelése Kisbajcson március 11-én

Egy emberként tiltakoztak a jánossomorjaiak, és célt értek: mégsem lesz ott dögtemető

Az eredeti döntés szerint a falu határában lévő hulladéklerakóba szállították volna a száj- és körömfájás miatt levágott több mint háromezer szarvasmarha tetemét, de az agrárminiszter meghátrált.

Mégsem Jánossomorjára szállítják annak a 3600 marhának a tetemét, amelyeket a Szigetközben ölnek le a száj- és körömfájás miatt – írta kedden saját értesülése alapján előbb a Magyar Hang, majd a lap szerint hasonló információt osztott meg a Jánossomorja Televízió is. Végül a Mosonmagyaróvár TV a honlapján jelentette be, hogy érdeklődésükre Nagy István agrárminiszter délelőtt megerősítette, nincs miért aggódniuk a jánossomorjaiaknak, mert a kijelölt útvonalon Bábolnára szállítják majd a dunakilti és darnózseli telepekről a leölt állatokat.

Az előzményekről a lap azt írta, hogy hétfőn este még több száz tiltakozó kiáltásaitól volt hangos Jánossomorja. A helyi és környékbeli lakosok azért gyűltek össze, mert az állam ezt a depóniát jelölte ki arra a célra, hogy helyet adjon annak a 3600 marhatetemnek, melyeket a száj- és körömfájás miatt kell levágni. A hatóságok úgy ítélték meg, az osztrák határ mentén fekvő kisváros önkormányzatát nem értesítik a terveikről – holott önkormányzati területet is igénybe akartak venni.

Az ügyben Jánossomorja polgármestere, Lőrincz György kedd reggel – ahogy korábban is – telefonon kereste meg az agrártárca vezetőjét. A település vezetője arról számolt be, hogy Nagy István

„szűk, de megnyugtató választ adott, miszerint nem Jánossomorján temetik el a Szigetközben leölendő szarvasmarha-állományt”.

Az Agrárminisztérium, így a kormány meghátrálásának a bejelentés előtt is voltak jelei, mert a korábban oda vezényelt biztonsági szolgálat munkatársai is eltűntek a környékről.

Feltételezések szerint a háttérben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a vízügyi hatóságok, valamint Nagy István, mint fideszes politikus ellentéte húzódik meg. Az említett állami szervek szerint a jánossomorjai depó lenne a legalkalmasabb a dögtemető kialakítására, de egy éven belül várható az országgyűlési választás, és a térség jelenlegi parlamenti képviselője éppen az agrárminiszter.

A tervezési folyamat megindításáról nemrég már döntött a Fővárosi Közgyűlés, de a tényleges hídépítéshez a sziget adott területét birtokló, Demeter Szilárd vezette közalapítvány hozzájárulása kell.