USA;Donald Trump;

Örvény

Nézelődő

Azzal nem mondunk semmi újat, ha azt állítjuk, hogy Donald Trump amerikai elnök máris elnyerte a legtöbbször idézett elnök címét, bár a magunk részéről, azért erre nem volnánk különösebben büszkék. Mert a hvg.hu szemlézte Francis Fukuyamának, a Stanford egyetem politológiaprofesszorának interjúját, amelyet az olasz La Repubblicának adott. Eszerint az egykor a történelem végét megjósoló professzor attól tart, hogy Trump szétrombolja a NATO-t, és véget vet minden szolidaritásnak a demokratikus államok között. Hogy ekkora vámot ró ki vagy hatvan országra, „az a legidiótább döntés, amit a Fehér Ház bármelyik lakója eddig hozott”. És Fukuyama szerint mindezt csak azért teszi, mert képtelen megérteni a gazdaság működését: abban az időszakban, amit a büntetővámok meg szeretnének torolni, az USA valójában elképesztő jólétet halmozott fel a globális kereskedelem révén, a védővámok miatt pedig nem fog visszatelepülni az országba az onnan korábban elköltözött ipar.

Trump bejelentése után felbolydult a világ : a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium például 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha nem sikerül kétoldalú kereskedelmi megállapodást elérni Washingtonnal. A listán lévő több tízezer amerikai termék, a teljes brit import 27 százaléka szerepel.

A vámok hatására mindhárom fő amerikai részvényindex több mint 5 százalékot esett.

Közben ébredezik a civil szféra. Több mint 150 szervezet, köztük polgárjogi csoportok és szakszervezetek vettek részt az „El a kezekkel!″ névre keresztelt demonstrációsorozatban, amelyet az Egyesült Államok mind az 50 államában, mintegy 1200 helyszínen rendeztek meg – írta a Reuters. Nem akarjuk, hogy rátegyék a kezüket a demokráciánkra – jelentette ki Ezra Levin, a progresszív-liberális Indivisible csoport társalapítója, a demonstrációk szervezője. Az Egyesült Államok mellett Kanadában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban, Mexikóban és Portugáliában is sor került tüntetésekre.

Trump meg mondja a magáét: Kína és sok más nemzet „fenntarthatatlanul rosszul” bánt az USA-val. Eddig Amerika buta és tehetetlen volt, de többé már nem az. „Visszahozzuk a munkahelyeket és a vállalkozásokat. A gazdasági forradalom a munkahelyek és vállalkozások példátlan növekedését ígéri, azáltal, hogy azok visszatérnek az országba. Újra naggyá tesszük Amerikát!” - süvölti Trump.

Mi pedig inkább a szemünknek hiszünk: ez nem gazdasági forradalom, hanem hiába való erőlködés a globalizáció megállítására (?), 

a tőke pedig – sajnos, vagy sem – oda fog a világban vándorolni, ahol kényelmesen érzi magát. Trumppal – Putyin legnagyobb örömére - az USA jóidőre leírta magát. Azt gondoljuk, Bokros Lajosnak van igaza, aki az ÉS-ben azt írja: „Európa megkapja most, amire régóta vágyott, a szabad világ civilizált és felelős politikai vezetőjének szerepét. Ölébe hullik ez az óriási lehetőség és a vele járó páratlan történelmi felelősség. Csak remélhetjük, hogy képes lesz élni 

Orwell világa