NKE;Irán;kitüntetés;antiszemitizmus;Izrael;Benjamin Netanjahu;

Az izraeli miniszterelnök és az NKE rektora

Benjamin Netanjahu attól az NKE-rektortól vette át a tiszteletbeli polgári címet, aki tavaly még a holokauszttagadó iráni exelnököt fogadta tárt karokkal

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken átvette a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem tiszteletbeli polgára (Civis Universitatis Honoris Causa) címét, amit az NKE rektora, Deli Gergely adott át. Az esemény nem volt nyilvános, csak utána tettek bejelentést róla.

Ezt az elismerést 2022 óta adományozza az egyetem, évente legfeljebb kétszer, a szabályzat szerint a világviszonylatban is a legelismertebbek közé tartozó, a közigazgatás, rend- és honvédelem, illetve a közélet területén kiváló és példaértékű gyakorlati eredményeket elérő magyar és nem magyar állampolgárságú szakembereknek. A cím odaítélését a rektornál kell kezdeményezni, a döntést az egyetem szenátusa hozza.

Hogy ki kezdeményezte Benjamin Netanjahu kitüntetését és milyen területen végzett eredményeit ismerték el ezzel, azt nem hozták nyilvánosságra.

Emlékeztetőül: ugyanennek az NKE-nek ugyanez a rektora 2024. május 7-én fogadta Mahmud Ahmadinezsad volt iráni elnököt a világ egyik leghírhedtebb antiszemita, holokausztaggadó politikusát. Máig nem tudni ki és milyen célból hívta meg az akkor már rég perifériára szorult iráni politikust, mint ahogy azt sem, hogy valóban folytatott titkos tárgyalásokat Budapesten vagy hogy kinek a meghívására tartott előadást az NKE-n. Akkor az izraeli nagykövetség is tiltakozott Ahmadinezsad meghívása miatt. Most ugyanez az egyetem, úgyszintén nem tudni, hogy kinek a javaslatára Irán legvehemensebb ellenfelét, az izraeli miniszterelnököt tüntette ki.

A Neokohn portál szerint az egyetem tiszteletbeli polgára cím átvétele után tartott előadásában az izraeli kormányfő az oktatás és a stabil jövőkép jelentőségét hangsúlyozta. Közölte, szoros partnerségre számít a Donald Trump elnök vezette Egyesült Államokkal, de az Orbán Viktor miniszterelnök vezette Magyarországgal is.

Amint arról lapunk is beszámolt, csütörtökön este Netanjahu és Orbán telefonon egyeztetett Donald Trump amerikai elnökkel. Az MTI és az izraeli Miniszterelnöki Hivatal tájékoztatása szerint a felek Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről beszéltek és megvitatták az esetleges további lépéseket is. Ezek mibenlétéről nem szólt a közlemény.

Netanjahu a pénteken találkozott a magyarországi zsidó szervezetek vezetőivel, majd Orbán Viktorral együtt meglátogatta a Cipők a Duna-parton budapesti holokauszt-emlékművet.

Benjamin Netanjahu budapesti látogatása, illetve az, hogy az Orbán-kormány ehhez időzítve tett bejelentést Magyarország kiléptetéséről a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), a nemzetközi sajtóban nagyobb visszhangra talált, mint az izraeliben. Bár az izraeli sajtóban néhányan a Netanjahu-kormány jelentős diplomáciai győzelmeként értékelték a magyar kilépést, leginkább azt bírálták, hogy a miniszterelnök adófizetői pénzen vasárnap délelőttig Magyarországon marad. Kifogásolták azt is, hogy a holokauszt kapcsán meg sem említette a korabeli magyar kormányzat felelősségét. De a pénteki tudósítások már leginkább azt emelték ki, hogy Donald Trump a csütörtök esti telefonbeszélgetés után amerikai újságíróknak az Air Force One fedélzetén elmondta: Benjamin Netanjahu hamarosan újra az Egyesült Államokba látogat.

Orbán Viktor meghívása a Fehér Házba ezúttal sem merült fel. 

A vízszolgáltató, a főispán és a polgármester is nyugtatja a lakosságot, hogy egy kutat már lezártak, a csapvíz iható, de az ásott kutakból inkább csak locsoljanak a biztonság kedvéért.