Ukrajna;Orbán Viktor;orosz-ukrán háború;Nézelődő;

A csomag

Nézelődő

Sajátos csavarokkal, visszakézből ülteti el a háborús pszichózist a kormány a magyarok agyába. Orbán Viktor múlt pénteken a Kossuth rádióban beszélt arról, hogy az Európai Bizottság arra kérte az uniós állampolgárokat, hogy legalább 72 órára elegendő élelmiszert halmozzanak fel vészhelyzet esetére. Magyarország azonban továbbra is a békét képviseli, és nem tart háborús fenyegetettségtől. Mondta ezt úgy a kormányfő, hogy a 2022. május 24-én meghirdetett háborús veszélyhelyzet változatlanul érvényben van.

Mondta annak tudatában, hogy a kormánypárti újságírók az ukrajnai háború kitörése előtti napokban hülyének nézték azt, aki a kormányfő moszkvai „békemissziója” ellenére lehetségesnek tartotta Ukrajna lerohanását. 

A kormányfő most a rádióban úgy fogalmazott: azt tapasztalja, hogy Brüsszel egyre inkább háborús logika szerint cselekszik. „Vajon mire készülnek ezek az emberek?” – teszi fel a kérdést Orbán, aki jelenleg semmilyen közvetlen háborús veszélyt nem lát Európában. Bár az orosz-ukrán konfliktus zajlik, annak kiterjedése vagy más országokra való átterjedése nem valószínű. Különösen valószínűtlen, hogy bármelyik NATO-tagállamot támadás érje. A miniszterelnök szerint akik háborúra készülnek, azok valójában katonai beavatkozást terveznek. Meglátása szerint több uniós tagállam – és Brüsszel ezek szócsöve – mélyebben bele akar keveredni az orosz-ukrán háborúba. A kormányfő szerint napjainkban egy transzatlanti törésvonal is körvonalazódik: míg az Egyesült Államok a fegyvernyugvás és a béketárgyalások irányába mozdulna el, addig Európa inkább a konfliktus folytatásában érdekelt. Orbán úgy véli, az amerikai béketörekvések mögé kellene állni, nem pedig egy olyan stratégiát követni, amely szembe megy Washington szándékaival.

A 72 órás túlélőcsomag összeállításáról szóló javaslat azt mutatja, hogy Brüsszel maga készül az ukrajnai háború kiterjesztésére, a tagállamok ugyanis nincsenek valós veszélynek kitéve – csatlakozott Orbánhoz a közrádióban Szijjártó Péter külügyminiszter. Hangsúlyozta, hogy semmilyen veszély nem fenyegti sem az EU, sem a NATO egyetlen tagállamát sem Oroszország részéről. „A túlélőcsomag javaslata azt jelenti, hogy Brüsszel maga akarja kiterjeszteni a háborút” – vélekedett. „Mi, magyarok, továbbra is a béke pártján állunk, és arra szólítjuk fel az Európai Bizottságot, Brüsszelt, hogy ne gátolja, hanem támogassa Trump béke-erőfeszítéseit.

Ezekből a béke-erőfeszítésekből egyelőre csak annyi látszik, hogy Trump szerint jó esély van arra, hogy az Egyesült Államok katonai erő alkalmazása nélkül is megszerezheti Grönlandot, azonban leszögezte, „semmit sem vesz le az asztalról”. Másfelől David Grigorian, a Harvard Egyetem professzora arról írt, hogy Putyin orosz elnököt meg kell állítani, különben „felfalja a Keletet”. Úgy látja, ha Oroszország lehetőséget kap a Szovjetunió újjáépítésére, olyan országok ellen indulhat meg, amelyek jelenleg nem állnak a támadó orosz hadsereg útjába, de egykor a szovjet birodalom részét alkották.

Mi ez, ha nem az erő kiegyezése az „új világról” a többiek feje fölött?