Oroszország;földgáz;Ukrajna;kőolaj;vám;szankció;

A Barátság II. kőolajvezeték Százhalombattán

500 százalékos vámmal sújtanák az orosz olajat és földgázt vásárló országokat amerikai szenátorok

Abban az esetben, ha Vlagyimir Putyin továbbra sem lenne hajlandó jóhiszemű tűzszüneti tárgyalásokat folytatni Ukrajnával, vagy megszegné az esetleges megállapodást. Egy sor más korlátozást is tartalmaz a tervezet.

Egy 50 fős, republikánus és demokrata szenátorokból álló csoport szankciós csomagot terjesztett elő, ami Oroszországot és az orosz olajat vásárló országokat sújtaná, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök továbbra sem lenne hajlandó jóhiszemű tűzszüneti tárgyalásokat folytatni Ukrajnával, vagy megszegné az esetleges megállapodást – vette észre a Bloomberg erről szóló cikkét a 444.

A szankciók körvonalait a demokrata Richard Blumenthal és a republikánus Lindsey Graham közleményben ismertette. A lap szerint

a büntetések közé tartozna az orosz kőolajat, kőolajtermékeket, földgázt vagy uránt vásárló országok importjának 500 százalékos vámja.

A szankciótervezet egy sor más korlátozást is tartalmazna, többek között megtiltaná, hogy az amerikai pénzintézetek az orosz kormányhoz kötődő szervezetekbe fektessenek be. A Bloomberg megjegyzi, a javaslat túlmutatna az Oroszországgal szemben az elmúlt években bevezetett átfogó szankciókon, és valószínűleg komoly konfrontációt idézne elő az orosz energia fő fogyasztóival, például Indiával és Kínával, illetve nehéz helyzetbe hozná Európát, amely még mindig függ az orosz földgáztól.

Nemrég lapunk is beszámolt arról, hogy Donald Trump amerikai elnök az NBC Newsnak elmondta, nagyon dühös Vlagyimir Putyinra, és kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem tud megállapodni Oroszországgal az ukrajnai tűzszünetről és arra jut, hogy Moszkva miatt nem tud, úgy büntetővámot fog kivetni minden, Oroszországból kiáramló olajra. Ez 25-50 százalékos sarcot jelentene, nem mellesleg pedig azt – fűzte hozzá az amerikai elnök –, hogy az, aki Oroszországtól vesz olajat, nem üzletelhet az Egyesült Államokban. Mint megírtuk, ha ebből lesz valami, az elég érzékenyen érintheti Magyarországot is, az Orbán-kormány ugyanis körömszakadtáig ragaszkodik az orosz energiahordozókhoz, a Mol pedig éppen terjeszkedni szeretne Oroszországban.

Ideiglenesen feloldották a Kirill Dmitrijev elleni szankciókat a látogatás megvalósulása érdekében.