A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség vádat emelt gondatlan emberölés, vesztegetés, csalás és közokirat-hamisítás miatt egy olyan ügyben, amelyben illegálisan működő idősotthont üzemeltető vádlottak egy kórházi szociális munkás, egy ügyvéd és egy igazságügyi szakértő közreműködésével idős, gondozásra szoruló emberek vagyonát szerezték meg – közölte a vádhatóság egy, lapunkhoz is eljuttatott hétfői tájékoztatásában.
Az ügy egyik kulcsszereplője egy házaspár, amely 2017 óta egy meg nem nevezett Bács-Kiskun vármegyei településen, engedély nélkül, a törvényesség látszatát keltve működtettek egy idősotthont. Az önellátásra képtelen, jelentős vagyonnal rendelkező idősek bizalmába férkőztek: elhelyezést és gondozást ígértek nekik, hogy megszerezzék vagyonukat. A kórházi szociális munkásként dolgozó bűntárs – aki munkaköri feladatai révén ismerte a fekvőbetegek szociális és anyagi helyzetét – az előzetes megállapodás alapján az általa is tudottan illegális otthont ajánlotta a kórházi ápoltaknak, és a házaspárhoz irányította őket.
Az ügyvéd és az igazságügyi szakértő szintén segítették a házaspárt: az ügyvéd elkészítette és ellenjegyezte a szükséges szerződéseket, valamint intézte a földhivatali ügyeket, míg a szakértő a gondozottak tényleges vizsgálata nélkül állított ki szakvéleményeket, hogy igazolja a szerződéskötéskori beszámíthatóságukat. A kórházi elbocsátásukat követően ezek a teljes körű ápolásra, gondozásra szoruló, állandó felügyeletet igénylő betegek nem voltak képesek az életüket érintő fontos döntések felelős meghozatalára, és könnyen befolyásolhatóak voltak.
Előfordult, hogy a szellemileg leépült sértett hozzátartozói nem járultak hozzá a tartási szerződés megkötéséhez, ám a vádlottak ennek ellenére aláíratták a gondozottal az ingatlan megszerzését biztosító iratokat. Ha az idős sértett megtagadta a tartási szerződés aláírását, a házaspár és az ügyvéd vádlottak a figyelmét elterelve egy olyan meghatalmazást írattak alá vele, amely alapján a házaspár jogosulttá vált, és értékesítették az ingatlant.
A vádlottak 2018 és 2022 között tizennégy idős gondozott mentális állapotát kihasználva kötöttek tartási szerződéseket, amelyek révén több millió forint értékű ingatlanhoz, bankszámlán lévő megtakarításhoz és készpénzhez jutottak, melyen megosztoztak bűntársaikkal. Egyik áldozatuk, egy szellemileg leépült idős személy a nem megfelelő felügyelet és ellátás következtében gyomirtót ivott egy nyitott melléképületben, és meghalt. Egy kórházi ápolóval szemben is vádat emeltek, mert pénzért adott ki gyógyszert a kórházi készletből az otthont vezető női vádlottnak.
Hét vádlottal szemben üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett csalás bűntette a vád, emellett az idősotthon vezetőjének gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége és vesztegetés elfogadása miatt is felelnie kell – akárcsak a kórházi dolgozóknak. Bűnösségükről a Kecskeméti Törvényszék dönt majd.