Százezrek vonultak az utcára szombaton Isztambulban, hogy tiltakozzanak Ekrem Imamoglu polgármester letartóztatása ellen, - írja a Reuters.
A másfél hete kezdődött tüntetéssorozat az elmúlt évek egyik legnagyobb tiltakozási hullámává nőtte ki magát Törökországban.Ekrem Imamoglut – aki Recep Tayyip Erdogan elnök legfőbb politikai ellenfelének számít – a múlt héten helyezték előzetes letartóztatásba egy korrupciós ügy miatt, amelyet sokan politikai indíttatásúnak tartanak. Az eset óta országszerte több százezer ember csatlakozott a megmozdulásokhoz. Bár a tüntetések többsége nyugodtan zajlott, a hatóságok közel kétezer embert vettek őrizetbe.
A legnagyobb ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt (CHP) mellett más ellenzéki formációk, emberi jogi szervezetek és több nyugati ország is azt állítja, hogy az eljárás valódi célja Ekrem Imamoglu eltávolítása a politikai éltből. Az ankarai kormány ezzel szemben azt hangoztatja, hogy az igazságszolgáltatás független, és az államhatalom nem avatkozik be a bírósági döntésekbe.
A „Szabadságot Imamoglunak” elnevezésű szombati demonstrációt a török nagyváros Maltepe nevű kerületében tartják, ahol több ezren vonultak fel török zászlókkal és transzparensekkel. Az egyiken ez állt: „Amikor az igazság hallgat, akkor a nép szólal meg.” Egy résztvevő azt mondta, a gazdasági helyzet (vagyis az infláció – a szerk.), az igazságszolgáltatás állapota és a jogállamiság leépítése miatt tüntet.

A CHP a közelmúltban tartott előválasztás után hivatalosan is Ekrem Imamoglut jelölte a 2028-as elnökválasztásra. Ugyanakkor a párt előrehozott választások kiírását is sürgeti, mivel véleménye szerint az ankarai kormány már nem képviseli legitim módon az országot. Ali Yerlikaya belügyminiszter tájékoztatása szerint csütörtökig 1 900 embert vettek őrizetbe, közülük 260 főt helyeztek előzetes letartóztatásba.
Maga Recep Tayyip Erdogan a megmozdulásokat politikai színjátéknak nevezte, és figyelmeztette a CHP-t, hogy ne szítsa tovább a feszültséget. Ekrem Imamoglu letartóztatásának gazdasági hatásai is érezhetővé váltak: a török líra gyengülni kezdett, a jegybank pedig kénytelen volt devizatartalékaiból beavatkozni a védelmében. Az ankarai kormány állítása szerint a kialakult helyzet hatása csupán átmeneti, Törökország gazdasági alapjai továbbra is stabilak.
Őrizetbe vettek, terrorizmussal gyanúsítanak Törökországban egy svéd újságírótEz volt a hetedik éjszaka, újra tüntettek az Erdogan-rezsim ellen Törökországban