földrengés;Thaiföld;Mianmar;

Már több mint ezer halálos áldozata van a mianmari földrengésnek

Az Egyesült Államok földtani intézete, az USGS szerint akár tízezernél is több ember életét követelhette a természeti csapás.

A mianmari katonai kormányzat közlése szerint 1002-re emelkedett a pénteki földrengés áldozatainak száma – írja a Reuters.

2376-an megsérültek, harmincan pedig eltűntek.

A földrengés epicentruma az ország második legnagyobb városa, Mandalaj közelében volt, a déli órákban. Az első földmozgást egy 6,4-es erősségű utórengés követte. A természeti katasztrófa súlyos károkat okozott az infrastruktúrában: hidak omlottak össze, utak rongálódtak meg, és több épület vált a földdel egyenlővé. A mianmari katonai vezetés rendkívüli állapotot hirdetett, nemzetközi segítséget kért, valamint véradási felhívást tett közzé a sérültek ellátására.

A földrengés epicentruma Mianmar második legnagyobb városa, Mandalaj közelében volt, ahol több lakóépület, kórház, kormányzati és iskolaépület szenvedett különböző fokú károkat, egy kolostor is összedőlt, átszakadt egy gát, és részlegesen beomlott az a híd is, amelyik Mandalajt köti össze Mianmar legnagyobb városával, Jangonnal. A törmelék alatt rekedtek száma egyelőre nem ismert. Az Egyesült Államok földtani intézete, az USGS előrejelző modellje szerint csak Mianmarban tízezer ember veszthette életét. 

Szombat hajnalban egy 37 tagú kínai mentőegység érkezett Jangonba, Mianmar legnagyobb városába, gyógyszerekkel és életjelek észlelésére alkalmas műszerekkel – számolt be róla a kínai nagykövetség egy Facebook-bejegyzésben. A TASZSZ orosz hírügynökség közlése szerint Oroszország egy 120 fős egységet küld, amely tapasztalt mentőkből, orvosokból és keresőkutyákból áll. Donald Trump amerikai elnök pénteken bejelentette, hogy tárgyalt Mianmar képviselőivel, és az Egyesült Államok is segítséget fog nyújtani.

A földrengés erejét jól mutatja, hogy a szomszéd Thaiföld fővárosában, a 17 milliós Bangkokban, vagyis mintegy ezer kilométerre volt a természeti katasztrófa epicentrumától is összeomlott egy építés alatt álló, 33 emeletes felhőkarcoló. Szombaton ott is fokozott erőkkel folytak a mentési munkálatok, hogy megtalálják a romok alatt rekedt munkásokat. „Mindent elkövetünk, hogy életeket mentsünk, nem adjuk fel, minden rendelkezésre álló eszközt mozgósítunk” – nyilatkozta szombaton a helyszínen Csadcsart Szittipunt, Bangkok kormányzója, miközben kotrógépek dolgoztak a romok eltávolításán, és drónokkal kutatták át a területet túlélők után. Thaiföldön eddig 9 halálos áldozatról tudnak, Bangkok pénteken gyakorlatilag megbénult, kormányzó elmondása szerint pedig több száz ember kényszerült városi parkokban éjszakázni. Szombatra a körülmények javulni kezdtek.

A fővárosban Nuukban tüntettek ellene, Mette Frederiksen dán miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte a terveit.