Hatalmas tömeg vonult ki az utcákra szombaton Szerbia fővárosában, tiltakozásul az újvidéki pályaudvari tragédiát követő hatósági szemhunyás és Aleksandar Vučić elnök rezsimje ellen. A Szabad Magyar Szó szerint a 2024. november 1. óta tartó tüntetéshullámot vezető egyetemisták meghívására várhatóan az ország minden szegletéből annyian érkeznek a belgrádi parlament előtti demonstrációra, hogy kétszer-háromszor több emberre lehet számítani, mint ahányan 2000. október 5-én Slobodan Milošević rezsimjének a megdöntésekor voltak. Jellemző, hogy a szerb főváros Újbelgrád nevű kerületéből délben induló menetnek a Mihajla Pupin sugárúton 40 perc után elöl már nem lehetett látni a végét. A Nova élő hírfolyamában látszik az is, hogy a menet élén egyfajta élő pajzsként néhány traktor haladt. Többen étellel várják a demonstrálókat a helyszínen, azonban a szerb parlament felé tartva, a Resavska utcában vízágyút is láttak, ezzel már feltehetőleg a hatalom emberei fogadják az érkezőket.
A diákoknak négy fő követelésük van:
Legyen nyilvános minden, az újvidéki pályaudvar felújításához kapcsolódó szerződés;
Szüntessék meg a büntetőeljárásokat azok ellen, akiket a korábbi tüntetéseken vettek őrzetbe;
Induljon eljárás a tüntetőkre támadó személyek ellen;
Az állam fordítson a felsőoktatásra 20 százalékkal többet.
A Szabad Magyar Szó felhívja a figyelmet, hogy ezek közül a negyedik követelés már megvalósult azzal, hogy módosították a szerb felsőoktatási törvényt. Egyesek szerint a második is megvalósult, ugyanis Aleksandar Vučić szerb elnök kegyelmet adott az egyetemistáknak, ez viszont nem egyenlő az eljárások megszüntetésével. A határon túli magyar lap szerint
a szombati tüntetésre a Vajdaságból is nagyon sokan indultak útnak pénteken és szombaton.
Az újvidéki pályaudvar 15 ember halálát követelő, 2024. november 1-jei tragédiája nyomán kirobbant tüntetések következtében Miloš Vučević szerb miniszterelnök január 28-án beadta a lemondását, amit azonban azóta sem fogadott el a szerb parlament. A lemondás elfogadásától számított 30 napon belül kellene új kormánynak megalakulnia, ellenkező esetben választásokat kell kiírni.
„Itt mindenkinek elege van a korrupcióból” – Berobbant a szerb tavaszTámogatásáról biztosította a tüntetőket Német László belgrádi érsek, római katolikus bíboros is. Mint fogalmazott, a demonstrálók felé legmélyebb szolidaritási együttérzését és imáit közvetíti. – Bátorságuk és eltökéltségük, hogy harcoljanak az igazságosságért és a tisztességért, a Szerbia szebb jövőjébe vetett hit és remény jele - írta közleményében.
„Lehet, hogy a katolikus egyháznak jobban ki kellene állni a migránsokért, az LMBTQ-jogokért, az újraházasodottak jogaiért”Mivel sokan arra számítanak, hogy a Vučić-rezsim erőszakot provokál a demonstráción, a közösségi médiában elkezdtek terjedni az olyan bejegyzések, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogyan lehet felismerni a provokátorokat. Eközben az N1 televízióban Vuk Cvijić, a Radar hetilap munkatársa elmondta, értesülései szerint
néhány rendőri egység előre jelezte, hogy a tagjai nem hajlandóak tüntetőket verni,
akadt, amelyiket ki sem vezényelték emiatt.

Délután három után a demonstrálók már megérkeztek a szerb parlament elé, a Nova szerint az épület előtti tér feltehetően nem lesz elég ahhoz, hogy mindenki elférjen. Ezen feltételezhetően az sem segít, hogy képzőművész egyetemisták egy jókora, 3,5 méteres trójai falovat készítettek a demonstrációra. A környéken mindenhol leállt az autóforgalom és a tömegközlekedés, a rendőrök kordonsorral próbálják mederbe terelni a tömeget.
Délután fél négyre a parlament előtti tér szinte teljesen megtelt, de még ekkor is érkeztek demonstrálók. Egy gombostűt sem lehetett leejteni már, annyian voltak, miközben sokan még a Branko-hídon sem tudtak átkelni. A szervezők emiatt megpróbálták kettéosztani a tömeget: egy részüket a Slavija tér felé irányítják. A szerb parlament előtt és a környező utcákban hömpölygő emberáradat nagysága csak a drónfelvételek segítségével vehető ki igazán.
A Slavijára irányított tömeg számára gyorsan össze is dobtak egy külön programot a szervezők, este 6-tól egy úgynevezett blokádkórus ad elő néhány dalt, este 7-től pedig csendes megemlékezést tartanak a pályaudvari tragédia áldozataiért 15 percig, majd további hat előadó érkezik. Közben a Manege Parkban újabb színpadot állítottak fel.
A tüntetésen – írja a Nova – megjelent Branko Ružić volt oktatási miniszter, 2020-2022 között annak az Ana Brnabić kormányfőnek a helyettese, aki kijelentette, hogy a szombati tüntetéseket puccskísérletnek tekinti.
Balhéról délutánig nem érkezett beszámoló, néhány petárda robbant fel.
Este 8 óra körül érkeztek az első becslések arról, hogy nagyjából hány ember vehetett részt a tüntetésen, eszerint a demonstrálók számát csaknem félmillióra teszik. Ha ez igaz, akkor ez azt jelentené, hogy a bő 6 és félmillió lakosú Szerbiában majdnem minden 13. ember kiment tüntetni. Igaz, a szerb belügyminisztérium csak 107 ezer környékére teszi a tüntetők számát.
A Slavija téri demonstráció egyik felszólalója szerint sokat már most is elértek,
egyesítették az országot és a különböző generációkat, felélesztették a szolidaritást és az empátiát, megmutatták, hogy a változás lehetséges.
Ezt követően elénekelték a szerb himnuszt. Este fél 7 körül a tömeg oszlani kezdett a parlament előtti téren, miután a szervezők mindenkit kértek, hogy vonuljon át a Slavija térre, a parlament előtt ugyanis biztonsági okokból nem folytatódhatott a tüntetés.
Ekkortájt azonban keletkezett egy kisebb összetűzés: demonstrálók egy csoportja áttörte a kordont, amire a csendőrök könnygázzal válaszoltak. Két embert őrizetbe vettek. Mások palackokat és köveket kezdtek dobálni, mire a demonstráció szervezői jelezték, hogy mindez már nem képezi a hallgatói tüntetés részét és mindenkit megkértek, hogy távozzanak. Nem sokkal később egy csoport ismét nekiállt kordont bontani, petárdázás is hallatszott. A csendőrök páncélozott járművekkel érkezett a helyszínre.
A diáktüntetés szervezői az X-en hivatalosan is jelezték, hogy a szombati demonstráció véget ért.
„Szerbia felébredt, és nem hagyjuk, hogy újra elaludjon” – Sorsdöntő nap jön Belgrádban, a diákok minden eddiginél nagyobb tüntetésre készülnekNyomoz az újvidéki pályaudvari tragédia ügyében az Európai Ügyészség