csúcstalálkozó;mesterséges intelligencia;

Az Egyesült Államok vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia területén, és ezt meg is kívánja tartani – fogalmazott J. D. Vance amerikai alelnök

AI-csúcs: elszalasztott lehetőség

Európa szabályoz és befektet, Kína terjeszkedik az államilag támogatott techóriásokon keresztül, az USA Trump vezetésével igyekszik elhatárolódni mindenkitől - így foglalható össze a világ politikai és IT-vezetőit felvonultató párizsi mesterséges intelligencia csúcsértekezlet.

A Trump-kormányzat biztosítani fogja, hogy az AI-fejlesztések mentesek legyenek az ideológiai befolyásoktól, és az USA sohasem fogja korlátozni polgárait a szabad beszédben” - mondta a beiktatása utáni első fontosabb beszédében James David Vance, amerikai alelnök a világ politikai és IT-vezetőit felvonultató kétnapos párizsi mesterséges intelligencia csúcsértekezlet második napján. Megerősítette, hogy Donald Trump gondoskodni fog arról, hogy az Egyesült Államok maradjon a mesterséges intelligencia vezető szereplője. Emlékezetes, beiktatását követően az elnök elsők között jelentette be, hogy a következő négy évben 500 milliárd dollárt költhetnek a AI-hez kapcsolódó fejlesztésekre az USA-ban. Vance megjegyezte, az európaiak a mesterséges intelligencia megölését kockáztatják a túlzott szabályozással, ami megfojthatja a technológiát, és az innovációt. Nyíltan kritizálta az EU tartalommoderálási politikáját, és azzal fenyegetett, hogy az USA újragondolja a NATO-kötelezettségeit, ha az európai vezetőknek továbbra is szándékában áll Elon Musk közösségi médiáját, az X-et korlátozni.

Az AI-nak biztonságosnak kell lennie, és az embereknek bízniuk kell benne” - válaszolta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azokra a globális aggodalmakra, amelyek az AI hatalmára vonatkoznak. Rámutatott, hogy az uniós szabályok célja, hogy a huszonhét tagállam MI-törvényei egységesek legyenek. Hozzátette, tudja, hogy könnyíteni kell rajtuk, amit - ha eljön az ideje - meg fognak tenni. Bejelentette az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében 200 milliárd eurót fordítanak az AI fejlesztésére. Az alap négy AI-gigagyár létrehozását fogja finanszírozni az EU területén. A francia szervezők ezzel kapcsolatban azt remélik, csúcs hozzájárul a befektetések növeléséhez, amelyek versenyképessé teszik az európai AII-ipart, amit most a világon az amerikaiak és a kínaiak dominálnak.

A kínai küldött, Zhang Guoqing alelnök megerősítette, hogy országa a globális AI-szabályozás kidolgozásának híve. Hétfőn pekingi hivatalnokok elítélték az AI-eszközeikhez való hozzáférések korlátozását célzó törekvéseket, azt állította, hogy ők a nyílt forráskódú AI támogatói, mert szerintük globálisan a korlátlan hozzáférés biztosítja annak kedvező hatását.

A találkozón jól láthatóvá vált, hogy az AI-dominanciáért folytatott verseny jellemzően három különböző módon folyik. Európa szabályoz és befektet, Kína terjeszkedik az államilag támogatott techóriásokon keresztül, az USA Trump vezetésével igyekszik elhatárolódni mindenkitől. A mesterséges intelligencia terén mutatkozó nézetkülönbség jele, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nem írta alá a csúcs zárónyilatkozatát, amely szerint a AI-nak befogadónak, nyitottnak, etikusnak és biztonságosnak kell lennie. Arra a kérdésre, hogyan lehet megregulázni az AI-t ezen a találkozón sem kaptunk megnyugtató választ. 

Csörte

Közben folynak a gazdasági csatározások a privát szektorban is, Elon Musk bejelentette, hogy a vezetésével befektetők egy csoportja 97,4 milliárd dollárért felvásárolná az Open AI - a ChatGPT fejlesztője - nonprofit céget. Sam Altman, a cég alapító-vezérigazgatója határozottan elutasította Musk ajánlatát. Altman rövid bejegyzésében vágott vissza Musknak: ,,nem, köszönöm, de ha akarod, megvesszük a Twittert 9,74 milliárd dollárért". Musk erre reagálva csak annyit posztolt: ,,svindler".

Áldozathibáztatás helyett megértő, támogató közegre van szükség ahhoz, hogy a bántalmazottak merjenek kilépni a helyzetükből.