Egyesült Államok;Donald Trump;Panama-csatorna;

„Ismétlem, a csatorna Panama tulajdona és az is marad”

José Raúl Mulino elnök leszögezte, a világon nincs olyan ország, amely beleavatkozna a csatorna irányításába.

A Panama-csatorna Panamáé marad - szögezte le José Raúl Mulino, a latin-amerikai ország államfője az X-en tett bejegyzésében Donald Trump amerikai elnök hétfői beiktatási beszéde nyomán.

A Panamai Köztársaság és népe nevében teljes mértékben vissza kell utasítanom Donald Trump elnök beiktatási beszéde során Panamáról, illetve a csatornájáról tett kijelentéseit

- hangsúlyozta Raúl Mulino. – Ismétlem, (...) a csatorna Panama tulajdona és az is marad, üzemeltetése továbbra is Panama ellenőrzése alatt marad összhangban (a csatorna) semlegességével - fűzte hozzá. Raúl Mulino leszögezte, a világon nincs olyan ország, amely beleavatkozna a csatorna irányításába. – Mindez nemzedékek küzdelmének eredménye, ami az 1999-es Torrijos-Carter egyezményben csúcsosodott ki, és azóta, a mai napig, az utóbbi 25 évben mi irányítottuk a csatornát és kiszélesítettük gondosan szolgálva a világnak és a világkereskedelemnek, ideértve az Egyesült Államokat is - tette hozzá.

A panamai elnök kijelentette,

hogy a nemzetközi joggal összhangban meg fogja védeni Panama jogát a csatornához. 

Mindazonáltal felhívta a figyelmet, hogy a párbeszéd a legjobb módja az esetleges viták rendezésének miközben nem szabad kétségbe vonni Panama szuverenitását és teljes körű jogosultságát a csatornára.

A hétfőn beiktatott elnök előző ciklusa idején már egyszer kilépett a 2015-ös éghajlatvédelmi egyezményből, de most újra megtette.