Izrael;Hamász;Gázai övezet;tűzszünet;

Tüntetők az izraeli védelmi minisztérium épülete előtt 2025. január 15-én

- Megállapodott a tűzszünetről Izrael és a Hamász

A három szakaszból álló egyezség végrehajtása 33 túsz szabadon bocsátásával kezdődhet, cserébe Izrael több száz palesztin foglyot enged el.

Megszületett az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti tűzszüneti megállapodás, a megegyezésnek több tucat túsz szabadon engedése is a része – írja több tisztviselő beszámolója alapján az AP. Az egyezséget még jóvá kell hagynia az izraeli biztonsági kabinetnek – melyet csütörtök reggelre hívtak össze –, majd a teljes kormánynak. Az egyik, neve elhallgatását kérő tisztviselő szerint a tűzszünetre a következő napokban kerülhet sor.

Jelenleg csaknem 100 olyan emberről tudni, akiket továbbra is túszként tartanak fogva a Gázai övezetben. Az izraeli hadsereg szerint legkevesebb egyharmaduk már nincs életben. Az amerikai hírügynökség azt írja, a három szakaszból álló megállapodás első szakaszában 33 nőt, gyermeket, valamint idős és sebesült túszt bocsátanának szabadon, cserébe Izrael több száz palesztin foglyot engedne el. Azt nem tudni, a 33 túsz közül hányan vannak még életben.

A BBC szerint az első szakasz egy hathetes tűzszünet, melynek során az izraeli hadsereg elhagyja a sűrűbben lakott palesztin területeket. A térségbe több segélyt és üzemanyagot engednének be, és mintegy kétmillió gázai lakos térhetne haza. Az MTI összefoglalója szerint a gázai humanitárius segélyeket napi hatszáz teherautóra emelik, és az egyezmény életbe lépésének huszonkettedik napjától visszatérhetnek az övezet északi részébe az onnan a háború miatt délre kiköltöztetett palesztinok.

Az első szakasz életbe lépésének első napján három, a hetedik napon négy túsz szabadul ki, majd a 14., a 21., a 28. és a 35. napon alkalmanként három-három elhurcolt izraeli juthat haza otthonába. Az utolsó héten 14 embert engednek el a gázai terrorszervezetek. Izrael minden elengedett élő túszért szabadon bocsát harminc palesztin foglyot, illetve az elrabolt öt katonalányért fejenként ötven palesztin fogoly szabadul ki a börtönből, azonban egyelőre nem világos a kiszabadulók száma, mert a Hamász nem közölte, hogy a szóban forgó túszok közül hányan vannak életben. Emellett Izrael szabadon enged mintegy ezer elfogott palesztin terroristát, akik közül azok, akiknek „vér tapad a kezéhez”, vagyis részt vettek izraeliek meggyilkolásában, csak a Gázai övezetbe, Katarba vagy Törökországba távozhatnak akkor is, ha korábban nem a Hamász uralta Gázai övezetben, hanem a másik palesztin területen, Ciszjordániában éltek.

Tizenhat nappal a fogolycsere kezdete után meginduló tárgyalásokon megszülető feltételek mellett, a második szakaszban adnának át további hatvanöt túszt, akik közül Izraelben már halottnak minősítettek harminchatot.

A harmadik szakaszban izraelieknek az iszlamista terrorszervezeteknél őrzött holttesteit fogja visszaadni a Hamász, s kivonulnak az izraeli csapatok a Gázai övezetből, ezzel véget érne a Hamász terrortámadásával 2023. október 7-én kezdődött fegyveres konfliktus.

Tel-Avivban szerdán több száz tüntető követelte a tűzszüneti megállapodás megkötését, sokan a túszok fotóit ábrázoló plakátokat és gyertyákat emeltek a magasba.

Tüntetők az izraeli védelmi minisztérium épülete előtt 2025. január 15-én

Donald Trump megválasztott amerikai elnök közösségi portálján, a Truth Socialon erősítette meg a megegyezés hírét. „Megállapodtunk a túszokról a Közel-Keleten. Rövidesen szabadon engedik őket. Köszönöm” – fogalmazott.

A Gázai övezet déli részén található Hán Júniszban ünneplő emberek tömegei vonultak az utcákra.

Az izraeli kórházak felkészülnek a túszok fogadására, várhatóan hosszan tartó rehabilitálásukra.

A gázai háború 2023. október 7-i kezdete óta egyetlenegyszer, még azon év novemberében sikerült egy átmeneti tűzszünetet tető alá hozni, aminek köszönhetően 105 izraeli túsz vissza is nyerte szabadságát. Azóta sem fegyvernyugvás, sem fogolycsere nem volt. Tavaly májusban Joe Biden amerikai elnök terjesztett elő egy tűzszüneti javaslatot, ami kapcsán intenzív tárgyalások kezdődtek újra.

Donald Trump szerint a megválasztása miatt jöhetett létre a megállapodás

Donald Trump megválasztott amerikai elnök ugyancsak szerdán, egy későbbi bejegyzésében közölte, a Gázai övezetben elért tűzszünetre építve lehet tovább lépni a szélesebb közel-keleti megbékélést szolgáló Ábrahám Egyezmények kiterjesztésében. A január 20-án hivatalba lépő elnök közösségi oldalán azt írta, a megállapodás annak nyomán jöhetett létre, hogy novemberben őt választották elnökké, ami – megfogalmazása szerint – „jelezte az egész világ számára, hogy adminisztrációm a békét keresi, és olyan egyezségekre törekszik, amelyek biztosítják minden amerikai biztonságát”. Kiemelte, hogy a béketárgyalások helyszínén tartózkodott leendő Közel-Keletért felelős elnöki megbízottja, Steve Witkoff. (MTI)

Erről az ukrán elnökkel folytatott találkozója során beszélt a lengyel kormányfő.