Németország;xenofóbia;rendőrségi nyomozás;Alternatíva Németországért;

- Nyomoz a német rendőrség az AfD ellen a „kitoloncolási jegyek” miatt

A párt szórólapján egy repülőjegy szerepelt, kiindulási állomásként Németországot, célállomásként pedig a származási országot megjelölve.

Nyomozást indított a rendőrség a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) helyi szervezete ellen Karlsruhe városában, miután „kitoloncolási jegynek" nevezett szórólapokat osztogattak a 2025. február 23-i előrehozott választást felvezető kampányban - írja az Euronews.

Az ügyben faji gyűlöletkeltés gyanúja miatt indult eljárás. A kifogásolt szórólapokon egy repülőjegy szerepel az AfD logójával, induló állomásként Németországot, célállomásként pedig a „biztonságos származási országot” megjelölve. Indulási kapuként szintén az AfD van feltüntetve, szlogennek pedig azt írták, hogy „csak a remigráció mentheti meg Németországot”, továbbá, hogy „otthon is jó”.

A gyanú szerint a szélsőjobboldfali párt aktivistái a szórólapokat célzottan bevándorló hátterű emberek postaládáiba dobták be fenyegetés gyanánt. A dpa német hírügynökség szerint az AfD tartományi szervezete tagadta ezt, azt állítva, a szórólapokat minden választópolgárhoz igyekeztek eljuttatni. 

Az AfD kampányfogása jelentős hasonlóságot mutat az azóta Heimat névre átkeresztelt Nemzeti Demokrata Párt (NPD) 2013-as kampányával, ami ugyancsak repülőjegyet ábrázoló szórólapokat terjesztett akkor. A pártot azt követően megfosztották az állami támogatástól és az adókedvezményektől. Az AfD politikusa, Marc Bernhard azonban visszautasított minden kapcsolatot az NPD-vel, állítása szerint nem is ismerték ezt a 2013-as akciót.

Mindenesetre a párt kancellárjelöltje, Alice Weidel szintén használja a remigráció kifejezést, amely az Euronews szerint egy máig erősen homályos elképzelés arra vonatkozóan, hogyan is képzelnék el a bevándorlók kitoloncolását, illetve pontosan mely csoportokat sorolnák a kiutasítandók közé. Például, kitoloncolnák-e azokat is, akik amúgy törvényesen tartózkodnak Németországban.

Az INSA legutóbbi közvélemény-kutatása szerint az AfD jelenleg a második legerősebb politikai erő Németországban 22 százalékkal. Más pártok, köztük az élen álló kereszténydemokrata CDU kizárta az együttműködést, így kevéssé valószínű, hogy az előrehozott parlamenti válasuztás nyomán az AfD kormányra tud kerülni.

Egy friss felmérés szerint ahogy időben távolodunk a holokauszttól, úgy növekszik az antiszemita nézeteket vallók száma, különösen a fiatalok körében.