Kalifornia;Los Angeles;tűzvész;természeti katasztrófa;kijárási tilalom;erdőtűz;

2025. január 9-én készült légi felvétel a Kaliforniában tomboló tűzről

- Kijárási tilalom van a tűzvész sújtotta Los Angelesben, Kalifornia állam déli részén közegészségügyi vészhelyzetet hirdettek

A kedvezőbb időjárás pénteken segített némi lőrelépést elérni a hatóságoknak az erdőtüzek megfékezésében, de a jövő hétre újból visszatérhet az erős szél, így nőhet a lángok továbbterjedésének veszélye.  

Közegészségügyi vészhelyzetet hirdettek Dél-Kaliforniában a Los Angeles megyében továbbra is pusztító tűzvész miatt. A kedvezőbb időjárás pénteken segített némi lőrelépést elérni a hatóságoknak az erdőtüzek megfékezésében, de a jövő hétre újból visszatérhet az erős szél, megnövelve a lángok továbbterjedésének veszélyét. 

Mint arról több cikkben is beszámoltunk, hatalmas károkat okozott a Los Angelesben és környékén a kedd óta pusztító tűzvész. A városban azután hirdettek szükségállapotot, hogy az erdőtüzek elérték a város tehetős lakónegyedét, a Pacific Palisadest. A város eddigi legpusztítóbb tűzvészének tartott katasztrófának eddig legkevesebb tíz halálos áldozata van, közel 10 ezer épület semmisült meg, és ezek a számok várhatóan emelkednek majd.  

Péntek kora reggelre még mindig több helyszínen volt súlyos a helyzet Los Angelesben. Az Los Angeles összesítése szerint a tűzoltók továbbra is küzdenek a lángok ellen, helyi idő szerint péntek estig vörös riasztás van érvényben. A helyzet január 10-én így néz ki: 

  • a hursti tűz 771 hektáron terül el, és már 37 százalékban megfékezték,

  • a Kenneth-tűz 960 hektárra terjed ki, és 35 százalékban fékezték meg,

  • a várostól délre található Eaton-tűzben 14 ezer hektárnyi terület égett le, és 3 százalékig sikerült megfékezni,

  • a Pacific Palisades-i tűz 19 978 hektáron terül el, eddig 8 százalékban fékezték meg,

  •  Lidia körzetében 394 hektárt érint a tűz, és 75 százalékát sikerült megfékezni

  • az úgynevezett Archer-tűz három, a Sunset-tűz pedig 60 hektárt érintett, itt fel is oldották az evakuálási parancsot. 

A hatóságok éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el Pacific Palisades városrészben és az Eaton-tűz területén a vagyontárgyak védelme érdekében, mivel a rendőrség szerint megnőtt a fosztogatások kockázata. Joe Biden leköszönő amerikai elnök „háborús helyszínnek” nevezte Los Angelest, miközben arra figyelmeztetett, hogy a halálos áldozatok száma valószínűleg még emelkedni fog. Gavin Newsom kaliforniai kormányzó korábban közölte, hogy további kötelező kitelepítéseket rendeltek el.

A pusztítást műholdfelvételek is megörökítették, amelyek megmutatják a tűzvész előtti és utáni állapotokat. Az amerikai Maxar Technologies űrkutatási vállalat alábbi szatellitfotója még októberben készült Pacific Palisadesról, rögtön alatta pedig a január 9-ei állapotok láthatók. 

A következő műholdképek pedig a malibui La Costa Beachet ábrázolják a katasztrófa előtt (fent) és után (lent).

A hatóságok továbbra is vizsgálják, hogy mi okozhatta a tüzet. A Los Angeles-i rendőrség csütörtökön gyújtogatás gyanújával kihallgatott egy embert a Kenneth-tűzzel összefüggésben, de nem volt elég bizonyíték a letartóztatásához. A Reuters az AccuWeather alapján azt írja, hogy a tűzvész okozta károk 135 és 150 milliárd dollár közöttire becsülhetők. 

A katasztrófa több hollywoodi híresség házát, villáját és birtokát sem kímélte: el kellett hagynia az otthonát mások mellett John Goodmannek, Anthony Hopkinsnak, de a Star Wars-filmek Luke Skywalkerje, Mark Hamill is menekülni kényszerült a közeli Malibuban található otthonából. 

Az osztrák politika a szélsőjobboldali párt foglya lett.