tömeggyilkosság;lövöldözés;Montenegró;

- Meghalt az újévi montenegrói mészárlás egyik sérültje

Két hónappal meghosszabbították a fegyveramnesztiát. 

Elhunyt csütörtökön a montenegrói Cetinjében újév napján történt tömegmászárlás egyik súlyos sérütlje, így tizenháromra nőtt az áldozatok száma - közölte a montenegrói klinikai központ a Magyar Távirati Iroda (MTI) beszámolója szerint.

A férfit elsején súlyos, lőtt sérülésekkel szállították a klinikai központba, ahol többször is meg kellett műteni. A tájékoztatás szerint 48 órával ezelőtt a beteg még a javulás jeleit mutatta, ám később állapota ismét romlott, halálát komplikációk okozták. Január elsején az erősen ittas 45 éves Aleksandar Martinovic egy cetinjei kávézóban rálőtt néhány emberre, majd menekülés közben további négy helyen lövöldözött. Tizenkét embert, köztük két gyereket ölt meg, majd önmagával is végzett.

Vasárnap több ezren vonultak utcára Montenegró több városában a belügyminiszter lemondását követelve. A tüntetők „Gyilkosok”, illetve „Lemondásokat!” feliratú transzparensekkel vonultak a főváros utcáin. A tiltakozók szerint a biztonságért felelős politikusok és az általuk vezetett szervek nem tettek eleget azért, hogy megvédjék az állampolgárokat. 

A tüntetők szerint a rendőrség nem kezelte megfelelően már azt a helyzetet sem, nem növelte a biztonsági intézkedéseket, nem szigorította a fegyvertartásra vonatkozó jogszabályokat, illetve semmit sem tett annak érdekében, hogy ne forduljanak elő hasonló esetek. Vasárnap emlékeztettek arra, hogy a január elsején lövöldöző Martinovicot korábban már elítélték illegális fegyverbirtoklás és erőszakos viselkedés miatt.

„Ha ezt eltűritek, a gyerekeitek következnek” - olvasható az angol nyelvű feliraton.

Milojko Spajic miniszterelnök bejelentette, hogy hamarosan új, sokkal szigorúbb fegyvertartási törvényt hoznak. Aki most rendelkezik fegyvertartási engedéllyel, annak a jövő év január elsejéig lesz ideje arra, hogy megújítsa a dokumentumot. Aki nem megy át a szigorúbb ellenőrzésen, annak vissza kell adnia a fegyvert, ellenkező esetben az eszköz illegális fegyverként kerül nyilvántartásba. Emellett két hónappal meghosszabbítják a már életben lévő fegyverleadási amnesztiát, azaz annak, aki a következő két hónap során leadja illegálisan tartott fegyverét, nem kell jogi következményekre számítania.

A kilencvenes évek délszláv háborúi után a civil lakosságnál rengeteg fegyver maradt, becslések szerint a 620 ezres Adria-parti országban csaknem 245 ezer fegyver van.

Ha nem vezetnek eredményre a tárgyalások, akkor válaszlépések jönnek.