Az állami MVM-nek az Energiaügyi Minisztériumtól kiperelt, összes 2019-es és 2020-as tulajdonosi határozata között nem szerepel engedély a Mátrai Erőmű 2019-2020-as megvásárlása keretében a Mészáros Lőrinc érdekkörébe tartozó egyik addigi gazda 5 milliárdos tulajdonosi hitelének kiváltására – tájékoztatta lapunkat kutatásai eredményéről Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető.
Mivel ugyanis az MVM akkor hatályos alapszabálya a 3 milliárdon felüli kifizetéseket kifejezett alapítói hozzájáruláshoz kötötte, ezt az 5 milliárdnyi közpénzt az MVM a jelek szerint engedély nélkül utalta ki Mészároséknak. Mivel az ügy felveti a különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás vagy a különösen jelentős vagyon hátrányt okozó hűtlen, illetve hanyag kezelés gyanúját, az ellenzéki honatya szerdán feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon.
Az ügyletben az egyik eladóként megjelenő, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt. 2019. december 23-án tette közzé a tőzsdén, hogy a – szintén a felcsúti billiárdoshoz kötött – Status Energy Magántőkealappal együtt a Mátrai Erőmű többségét jegyző Status Power Invest Kft.-t értékesítették az MVM-nek. (A kisebbségi részt addig is az MVM birtokolta.) Az ügylet 2020 március végi „zárását” követő napon Gulyás Gergely kancelláriaminiszter be is jelentette a kormányinfón, hogy az MVM egész pontosan 17,44 milliárd forintért megvette a Mátrai Erőmű-többséget.
Bár a hozzáértők zöme már akkor sokallotta a több mint fél évszázados, rendkívül környezetszennyező, lignittüzelésű erőműért a kormányfői jóbarát érdekeltségeinek kifizetett állami tízmilliárdokat, a java csak ezután következett. Amiként még ugyanabban az évben a Párbeszéd adatigényléseiből kiderült, az MVM a bejelentett vételáron felül további 5 milliárd forintot fizetett az addigi tulajdonos által a Mátrai-cégeknek nyújtott hitel kiváltására. Az MVM által Tóth Bertalannak megküldött akták szerint pedig az állami energiacsoport a vétel után több tízmilliárd tőkét és hitelt is nyújtott a Mészáros-érdekeltségek által anyagilag igencsak megkopasztott szerzeménynek.
Mivel az MVM visszatérően arra az alapszabályi pontra hivatkozott, hogy a 3 milliárd feletti kifizetéseket csak tulajdonosi határozatokra hajtja végre, Tóth Bertalan a cég állami tulajdonosi jogait akkor birtokló nemzeti vagyonkezelésért felelős minisztertől igényelte az összes, MVM-re vonatkozó, 2019-es és 2020-as határozatot. Tekintve ugyanakkor, hogy az MVM-től csak foghíjasan, illetve jelentős kitakarásokkal kapott papírokat, a nemzeti vagyonkezelésért felelős miniszter stábja pedig kitérő válaszokkal élt, az ellenzéki politikus mind a két szereplőtől peres úton igyekezett megkapni az összes, kitakarásmentes adatot.
„Jószerivel csak a névelők látszanak” – Nem nyomoz a rendőrség a Mátrai Erőmű kitakarásokkal tarkított iratai ügyébenMíg az MVM esetében, változatos ítéletek után, a Kúria, egy fideszes törvénymódosítás révén, végül hozzájárult az adatkiadás megtagadásához, úgyszintén, számos fordulatot követően, a felülvizsgálati tanács, 2023. végén, második nekirugaszkodásra, a tulajdonosi iratok tekintetében végül teljes körű kiadást rendelt el. A vagyonminiszter jogutódjaként az Energiaügyi Minisztérium tavaly év elején ehhez képest csak jelentős kitakarásokkal küldte el a szocialista politikusnak az MVM-re vonatkozó tulajdonosi határozatokat. Bár Tóth Bertalan ez ügyben tett feljelentését a rendőrség elutasította, a képviselő panasszal élt.
A kitakarások ellenére Tóth Bertalanék a megküldött alapítói határozatokból azonosították a 17,44 milliárdos vételár kifizetésére és a megvásárolt portékának utalt pénzekre vonatkozó tulajdonosi engedélyeket is. Bár egy, az adásvételt érintő, korábbi, belső, MVM-es előterjesztés tartalmazta az 5 milliárdos hitelkiváltás tervét is, erre vonatkozó engedélyt az elvileg teljes körűen, sorszámozva megküldött tulajdonosi iratok között a képviselő nem talált és a címek alapján ilyet kitakarásokkal sem fedhettek el. Ha azonban az MVM engedély nélkül fizetett ki ekkora összeget,
az az igazgatóság akkori tagjai, illetve az akkori elnök-vezérigazgató kapcsán, a képviselő szerint, sikkasztás, valamint különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen, illetve hanyag kezelés gyanúját veti fel.
Ez az eset újabb példája annak, miként szivattyúzzák ki a közpénzt az állami cégekből Orbán emberei – vélekedett megkeresésünkre Tóth Bertalan. Aztán csodálkozunk a közszolgáltatások színvonalán – tette hozzá. Évekkel ezelőtt azért kezdett el foglalkozni a Mátrai Erőmű tulajdonosváltásával, mert az ügylet rávilágít, miként működik a fideszes rablógazdálkodás, a miniszterelnök környezetének korrupciós rendszere – fogalmazott. A sajtóban csak kormányfői strómanként emlegetett Mészáros Lőrinc feladata, hogy pénzt gyűjtsön és nyereségtermelő vállalkozásokba fektessen. Ezért láthatta Orbánék hátországa jó üzletnek a Mátrai Erőmű korábbi megvételét. Mivel azonban Mészáros Lőrinc érdekeltsége nem tudta nyereségesen üzemeltetni az erőművet, elkezdte hazavinni a cég pénzügyi tartalékait. Orbán pedig úgy dönthetett, hogy az így keletkező veszteséget majd az adófizetőre terheli: bajlódjon az erőmű átalakításával az állam – vélekedett az ellenzéki honatya. Mészárost így busásan megtámogatta az MVM. A szépséghiba, hogy ennek során még a saját szabályaikat sem tartották be. Egy jogállamban a közpénzek törvénytelen felhasználása miatt az érintetteknek vállalniuk kell a felelősséget - fogalmazott Tóth Bertalan, hangot adva abbéli reményének, hogy a nyomozó hatóság ez esetben nem veszíti el nyomozó hatósági jellegét.
Lapunk érdeklődésére az ügy kapcsán cikkünk megjelenéséig sem az MVM-től, sem az energiaügyi tárcától nem kaptunk választ.
Még vizsgálódik a GVH versenytanácsaElutasították a Mátrai-feljelentéstVégrehajtót küldenek az Energiaügyi MinisztériumraAz Energiaügyi Minisztérium csak általánosan cáfol és vádaskodik
A sajtóban megforgatott vélekedéssel szemben a kérdéses ügyben is minden jogszerűen történt az MVM Csoportnál – közölte csütörtök este az Energiaügyi Minisztérium (EM) Facebook-oldalán Czepek Gábor miniszterhelyettes. A tulajdonosi döntéseket az érintett társaságok működését szabályozó dokumentumoknak mindenben megfelelően hozták meg – szögezte le. A magyar energetikai rendszer jövőjét semmibe véve, felelőtlenül nyilatkozik, aki nem fogja fel, hogy az állami kézbe került Mátrai Erőmű nélkül nincs ellátásbiztonság. Az EM a Kúria jogerős döntését az abban foglaltak szerint végrehajtotta, a kért tulajdonosi hozzájárulásokat kiadta – teszi hozzá. A Mátrai Erőmű állami tulajdonba vétele a magyar fogyasztók zavartalan kiszolgálásának egyik legfőbb biztosítéka – rögzíti. Ezért, aki támadja, az a magyar energiaellátás biztonságát támadja. Aki a légből kapott feltételezéseknek teret ad, azokat forráskritika nélkül átveszi, az vagy szándékosan, napi politikai érdekből kelt teljesen feleslegesen hisztériát, vagy a legalapvetőbb szakmai ismeretekkel sem rendelkezik. Mindezekre a Brüsszelnek és a baloldalnak sürgőssé vált kormánybuktatási szándék sem lehet mentség – zárja sorait a miniszterhelyettes.
Bár Czepek Gábor a posztban haragjának konkrét kiváltó okát nem jelölte meg, az EM lapunknak küldött tájékoztatása szerint a nyilatkozattal lapunk csütörtöki tudósítására reagáltak. Eszerint, mivel Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető az állam MVM-es, az EM-től kiperelt 2019-es és 2020-as tulajdonosi határozatai között nem talált engedélyt a Mátrai Erőmű akkori megvásárlása keretében Mészáros Lőrinc érdekeltségének hitelkiváltás címén kifizetett 5 milliárd forintra, feljelentést tett.
Czepek Gábor véleményét teljes mértékben tiszteletben tartva, az ügy kapcsán, megjegyzendő: a cikk megírása előtt lapunk természetesen intézett előzetes kérdéseket az MVM-hez és az EM-hez is, ám azokra lapzártánkig nem érkezett visszajelzés. De a tárca utólagos nyilatkozata sem oszlatja el a kételyeket, amennyiben nem ad választ arra a felvetésünkre, hogy miként azonosítható – akár a Tóth Bertalan számára az ítélet keretében megküldött, sorszámozott, vagyis teljes körűnek mondott, 2019-2020-as iratcsomagban - az 5 milliárdos kifizetésre adott esetleges állami engedély. Az EM cáfolata tehát csak általános. Ezen túlmenően Czepek Gábor, a kormánypropaganda bevett hergelési technikáit alkalmazva több, az anyagban el nem hangzó állítást bírál, illetve ködösen lapunkra is valamiféle sanda szándékokat vetít. Így, az anyagban sem az MSZP-s honatya, sem más nem értékelte a Mátrai Erőműnek az áramellátás biztonságában játszott szerepét. Mindazonáltal az a megállapítás, hogy aki a Mátrai Erőmű állami felvásárlását „támadja”, az a biztonságot támadja, erősen ingatag, főleg, ha a szaktárca 5 milliárd forint közpénz szabálytalan elköltésének gyanúját támadásnak minősíti. Mindemellett számos szakanyag a Mátrai Erőmű nélkül is elképzelhetőnek tartja a biztonságos ellátást és az is tény, hogy az egység 2020 óta százmilliárdos nagyságrendű közpénzben részesült. A hírközlés általános bírálata lapunkra nem áll: légből kapott feltételezéseknek nem adunk teret, semmit nem veszünk át forráskritika nélkül, nem keltünk szándékosan, napi politikai érdekből, teljesen feleslegesen hisztériát, rendelkezünk a szükséges szakmai ismeretekkel, „Brüsszel” és a „baloldal” nekik tulajdonított kormánybuktatási szándékai tudósításainkat nem befolyásolják és Czepek Gábor ebbéli feltevésére mentségként sem tekintünk.