A hidegháború idején kiépített rendszerben gyökerező, orosz energiakitettségünk Magyarországot politikai és gazdasági szempontból is sebezhetővé teszi – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató tanulmánya. A volt szocialista államok már korábbi gazdasági szervezetük, a KGST összeomlása után szembesültek a problémával. A balti térség 2014-ben, a Krím-félsziget orosz megszállása után, szinte teljesen levált Moszkva gázáról. A Visegrádiak közül ekkor 44 százalékkal Szlovákia is visszavágta keleti beszerzéseit. Miután Putyin 2022-ben lerohanta Ukrajnát, közvetlen orosz behozatalukat a lengyelek és a csehek szinte megszüntették.
A függetlenedéshez főképp a hálózatok fejlesztése, a hajókon, cseppfolyósítva szállított, LNG-nek nevezett földgáz tengeri fogadóállomásainak kiépítése, a megújuló források térnyerése és az energiaigényes iparágak visszaszorulása járultak hozzá. Nem elhanyagolható a más felségjelzés alatti, valójában orosz LNG térnyerése sem – teszi hozzá a GKI.
Azzal, hogy ezalatt a Magyarországra irányuló orosz olaj- és gázbehozatal sem csökkent számottevően, az Orbán-kormány vált különutassá. A kabinet sokáig az orosz gáz állítólagos alacsony árával érvelt. Majd amikor kiderült, hogy Moszkva fűtőanyaga még drágább is, azt hangsúlyozták, hogy nélküle megbénulna a hazai gazdaság. Ehhez képest 2022 és 2024 között a csehek, a lengyelek és a szlovákok is kedvezőbb gazdasági eredményt értek el. A kutatóintézet szerint tehát az orosz gáz elhagyása nem jár okvetlen növekedési áldozatokkal.
Igaz: a leváláshoz elengedhetetlen a nagy energiaigényű iparágak – mint például az akkumulátorgyártás – visszaszorítása, az ipari fejlesztések és a tömeges energiahatékonysági pályázatok. Igaz, az utóbbit támogató, Repower nevű uniós program megvalósítását jogállamisági problémák akadályozzák. Mivel az orosz gáz nem olcsóbb a többinél és a váltás másoknál sem okozott jelentős fennakadásokat, gazdasági oldalról nem látszik a fenntartott kapcsolat előnye. A leválás így elsősorban politikai akarat kérdése – vonja le a következtetést a GKI elemzése.