A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 613 100 forintra becsülhető, ez 13,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztráltat. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 615 100, a költségvetésben 597 000, a nonprofit szektorban 638 100 forintot tett ki. Ezek 12,9, 15,4, illetve 14,7 százalékos fejlődést jelentenek egy év alatt.
Ha az év eddig eltelt időszakát vizsgáljuk a növekedés még nagyobb. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete az első tíz hónapban ugyanis 633 900 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül pedig 421 500, a kedvezményeket figyelembe véve 436 400 forintot ért el. A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 13,6, míg a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 13,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
A friss adatközlés szerint a szeptemberi enyhe lassulást követően tehát októberben ismét rákapcsolt a bérnövekedés üteme. Ennek ugyan mértéke nem volt markáns, de mégiscsak fejlődést jegyzett fel a KSH. Bár korábban a szeptemberi bérdinamika volt az idei év eddigi legalacsonyabb rátája, s akkor láttunk először 13 százalék alatti értéket, és egyes elemzők szerint ez a trend folytatódhatott volna, az októberi adat végül ismét növekedést mutat. A friss szám ráadásul alig marad el az említett 13 százalékos szinttől. Az év elejére emlékeztetve: akkor szakmai körök azzal számoltak, hogy az év eleji bérnövekedési ütem a második félévre már 10 százalék alá szelídül. Ha utóbbi vélekedést vesszük figyelembe, akkor a KSH által most közzétett számok kifejezetten magasnak mondhatóak.
Az októberi adatokat részleteiben vizsgálva megállapítható, hogy az állami szféra esetében még mindig rendkívül magas, immár 16 százalékot közelítő átlagbér emelkedés látszik. Ennek oka a különböző területeken zajló bérrendezések. A számokból az is látszik, hogy a reálkeresetek növekedési üteme továbbra is messze 9 százalék feletti, ami szintén meglehetősen magasnak tekinthető. Ugyanakkor ennek pozitív hatásait a gazdaság továbbra sem igazán élvezi – a kiskereskedelem forgalmának volumene például naptárhatástól megtisztítva csupán 3,6 százalékkal bővült októberben - a háztartások magas megtakarítási hajlandósága és még mindig igen erős óvatossága miatt.