Mars;építőanyag;

 A legjobb kötőeszköz a habarcshoz a Marson az emberi vérben megtalálható albumin

- A leendő marsi telepesek egy olyan építési módszert alkalmazhatnak majd, amelyet az ókori rómaiak ihlettek

Ők szerves adalékanyagok hozzáadásával tették tartósabbá a habarcsot.

A hosszútávú marsi tartózkodás kialakításához az első űrhajósok számára az egyik legnagyobb kihívást a megfelelő építőanyagok biztosítása jelenti. A tudósok egy ötletes, bár kissé bizarr eljárással álltak elő: eszerint az ott található laza kőzetekből (regolit) és az emberi vérben található fehérjéből lehetne olyan betont előállítani, ami lehetővé teszi az asztronauták számára, hogy olyan szerkezeteket építsenek, amelyek képesek megvédeni a jövőbeli küldetéseket a kozmikus sugarak és meteoritok ellen - számolt be az IFLScience. Az ötletet az ókori rómaiaktól vették, akik szerves adalékanyagok – köztük állati vér – hozzáadásával tették tartósabbá, jobban megmunkálhatóbbá a habrcsot. Minderre azért lenne szükség, mert nehéz építőanyagok odaszállítása horribilis pénzbe kerülne, becslések szerint egy darab tégla 2 millió dollárba.

A Marson az eddigi kutatások szerint van mészkő - ebből előbb hevítéssel el kellene távolítani a széndioxidot -, majd kén és víz hozzáadásával betont lehetne készíteni. A tudóscsoport azonban inkább az AstroCrete nevű anyagot javasolja, amely marsi regolitból, illetve az emberi vérből, az abban található albumin fehérjéből készülhetne.

A tudósok szerint egy asztronauta 72 hét alatt tudna annyi albumint termelni, amennyi egy embernek megfelelő élőhelyet biztosítana betonalapanyagként.

Hogy ez a beton kevésbé legyen törékeny és jobban ellenálljon a feszítőerőknek, még ki kellene egészíteni egy olyan vegyülettel, amely a vizeletben, esetleg a könnyben, vagy a verítékben található, így víz sem kellene hozzá. A kutatócsoprt nem veti el a kén használatával készíthető beton lehetőségét sem. 

A kínai nagy fal rejtélye

A kínai Zhejiang University kutatói a fal tégláit összetartó építőanyagot vizsgálva arra jöttek rá, hogy van benne egy nagyon furcsa összetevő, ami nem más, mint a ragacsos rizs. Az építők a habarcsba keverték bele a magas keményítőtartalmú rizsszemek kinyomkodott levét, amit aztán hozzákevertek a homokból és oldott mészkőből készült kötőanyaghoz, és így kapták meg a tökéletes építőanyagot. Kiderült az is, hogy a ragacsos rizzsel dúsított kötőanyag hatékonyabb és erősebb, mint a mészhabarcs.

Mutatjuk, mire kell számítani a budapesti tömegközlekedésben karácsonykor, a két ünnep között, szilveszter éjszaka és január első napjaiban.