A szlovákiai magyar ProRegia Cultura nevű szervezet 2023-ban 270 millió, idén pedig 106 millió forint támogatást kapott a Bethlen Gábor Alaptól (BGA), hogy Dél-Szlovákiában közvélemény-kutatásokat végezzen, ám hosszas keresgélés után sem sikerült olyan személyt találni, aki ismerte volna a munka eredményeit - derül ki a Napunk cikkéből, amelyet a Telex szemlézett.
A szervezet hivatalos székhelyén egy nyugdíjasklub működik, két év alatt összesen 376 millió forint magyar adófizetői pénz került a Bethlen Gábor Alaptól a szervezethez anélkül, hogy látható nyoma lenne annak, mire használták fel. A ProRegia Cultura idén a hét legnagyobb összegű támogatásban részesült szlovákiai intézmény közé tartozik, noha tevékenységéről alig áll rendelkezésre információ. A szervezetet 2022 augusztusában alapítottak, és csupán néhány hónappal később már sikeresen pályázott a BGA-nál. A határozati melléklet szerint a 2024-ben kifizetett 106 millió forintos támogatás célja „a szervezet szakmai programjának támogatása” volt.
Németh László, a ProRegia Cultura vezetője a Napunk megkeresésére azt nyilatkozta, hogy a 2023-ban és 2024-ben kifizetett mintegy egymillió eurós támogatásból közvélemény-kutatásokat végeztek, és ezek alapján egy kiadványt is összeállítottak,
ezt azonban nem tudta sem digitálisan, sem nyomtatott formában elküldeni a lapnak, és a címére sem emlékezett.
Állítása szerint a kiadványt több száz magyarlakta település polgármesterének eljuttatták, és kutatásaik eredményeit nagyobb szlovákiai magyar médiumoknak is továbbították.
Majdnem egymilliárdot küld Orbán Viktor egy RMDSZ-közeli alapítvány beruházásairaA lap úgy tudja, hogy a szervezet vezetője kapcsolatban áll a Magyar Szövetség akkori elnökével, aki megerősítette ismertségüket. Forró Krisztián elmondta, hogy a ProRegia Cultura segített neki aláírásokat gyűjteni az idei tavaszi elnökválasztási kampányához. A Napunk tíz dél-szlovákiai település önkormányzatát kereste meg annak érdekében, hogy kiderítse, találkoztak-e a ProRegia Cultura közvélemény-kutatásokról szóló kiadványával. Az érintett települések között városok és falvak, valamint különböző politikai háttérrel rendelkező polgármesterek – a Magyar Szövetség jelöltjei, függetlenek és más pártok képviselői – szerepeltek, nyugati, középső és keleti régiókból egyaránt. A megkérdezett polgármesterek közül azonban egyik sem találkozott a ProRegia Cultura publikációjával.
A szervezet hivatalosan Szepsiben van bejegyezve, de a Napunk a megadott címen egy családi házat talált, amely jelenleg a város Nappali Foglalkoztató Központjaként – a helyiek által nyugdíjasklubként emlegetett intézményként – működik. A ház Szepsi önkormányzatának tulajdonában áll, amely egyben üzemeleti is.
A magyar kormány tavaly a Bethlen Gábor Alap révén 81 milliárd forintot osztott szét „nemzetpolitikai célú” támogatásként határon túli szervezetek között. A támogatások jelentős részét nem nyílt pályázatok keretében, hanem egyedi döntések alapján ítélték oda.