Országgyűlés;törvénymódosítás;börtönbüntetés;kommentelés;

- Eldőlt, egy év börtönt kaphat, aki online kommentben más halálát helyezi kilátásba

A törvény 2025. január 1-én lép hatályba, ugyanakkor nem vonatkozik azokra, akik általánosságban gyűlölködnek, csak ha azonosítható, konkrét személy ellen teszik. 

2025. január 1-től börtönbüntetés is járhat azért, ha valaki más erőszakos halálát kívánja az interneten – írja a Telex az Országgyűlés keddi döntése nyomán.

Sokan megdöbbentek, , amikor november közepén benyújtották „Az internetes agresszió visszaszorításáról” címet viselő törvényjavaslatot, amely értelmében börtönbüntetést is kiszabhatnának, ha valaki kommentben más halálát vagy kínzását helyezi kilátásba. Egyelőre azt sem tudni, hogy a jogszabályt egyáltalán miként szeretnék betartani, végrehajtási rendelet még nincs, de most elfogadott törvény értelmében,

aki nagy nyilvánosság előtt az interneten konkrét személy vagy személyek erőszakos halálát kívánja, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot, kívánságot fejez ki, ehhez agresszív kifejezéseket használ, ábrázol, kép-és hangfelvételt tesz közzé, az akár egy év szabadságvesztést is kaphat. 

Önmagában az egyetértés, például a kedvelés  nem lesz büntethető, de a sértő tartalomhoz írt egyetértő hozzászólás, vagy az ilyen kommentek továbbítása, megosztása a nagy nyilvánosság felé már igen. A törvény a köznyugalom elleni bűncselekmények közé sorolja a módosítást, azonban nem vonatkozik azokra, akik általánosságban gyűlölködnek, csak ha beazonosítható, konkrét személy ellen teszik.

Nem lesz büntethető ugyanakkor, ha ezt valaki ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából követi el, feltéve, hogy a cselekmény félelemkeltésre nem alkalmas.

Az online sajtótermékekre még egy plusz szabály fog vonatkozni: amennyiben hozzászólási lehetőséget biztosítanak az olvasóknak, úgy kötelesek szabályzatot alkotni és hatékony megoldást alkalmazni a jogellenes vagy káros – így különösen a gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértő – tartalmú kommentekkel szembeni fellépésre.

Az indoklás szerint a szigorításra azért van szükség, mert egyre többen tesznek közzé az interneten emberi méltóságot sértő, gyűlöletkeltő kommenteket, ami rombolja a közügyek megvitatásának kultúráját. A törvény 2025. január 1-jén lép hatályba.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakítása ellen az érdekvédők tiltakoznak, de mivel az akadémiai közgyűlés már korábban döntött az ingatlanvagyon áron aluli eladásáróül az államnak, megkezdődhet a többéves átalakítási folyamat.