Dél-Korea;puccskísérlet;

A dél-koreai elnök még hivatalban van, de már nem sokáig

- Razziát tartottak a szöuli elnöki hivatalban

Az elnöknek már múlt héten megtiltották, hogy elhagyja az országot az általa rövid időre bevezetett szükségállapot nyomán indított nyomozás miatt.

A dél-koreai rendőrség razziát tartott Jun Szugjol elnök irodájában. „A különleges nyomozócsoport vizsgálatokat folytatott az elnöki hivatalnál, a Nemzeti Rendőrségi Ügynökségnél, a szöuli fővárosi rendőrségnél, valamint a nemzetgyűlés biztonsági szolgálatánál” - közölte a hivatal az AFP hírügynökséggel. Az elnöknek már múlt héten megtiltották, hogy elhagyja az országot az általa rövid időre bevezetett szükségállapot nyomán indított nyomozás miatt. Jun a múlt hét kedden statáriumot rendelt el. A parlament azonban nem sokkal később drámai ülésen élt vétójogával, mire az elnök néhány óra múlva fel is oldotta a szükségállapotot.

A drasztikus intézkedés tömeges tiltakozásokat váltott ki. Szombaton a dél-koreai parlamentben megbukott az elnök hivatalából való elmozdítására irányuló indítvány, azaz „impeachment”, miután a kormányzó Népi Erő Pártjának (PPP) csak két képviselője szavazta meg az ellenzéki előterjesztést, ám a kétharmados többséghez nyolc voksra lett volna szükség. Az ellenzéki Demokrata Párt vasárnap mindenesetre bejelentette, újabb kísérletet tesz a vádemelési eljárásra, Jun elmozdítására. A PPP kedden azt közölte, hogy „útitervet készít az elnök lemondásához”, ennek eredményeként februárban vagy márciusban lemondhat, és akkor új választásokat lehet tartani.

Közben Szöulban bejelentették, hogy önkezével próbált meg véget vetni életének Kim Jonghjun volt dél-koreai védelmi miniszter, miközben fogva tartották egy kelet-szöuli büntetés-végrehajtási intézményben. A tárcavezető múlt héten kényszerült lemondani. Kiderült, kulcsszerepet játszhatott a szükségállapot kihirdetésében: egyes hírek szerint ő beszélhette rá az elnököt a súlyos következményekkel járó döntés meghozatalára. Hivatalosan azt közölték, hogy az öngyilkossági kísérlet sikertelen volt, és a volt tárcavezető állapota stabil. Az incidenst követően egy védőcellába szállították, hogy megelőzzék a további gondokat. Kimet vasárnap tartóztatták le. Egyebek mellett azzal vádolják, hogy „hivatalos feladatokat” látott el a lázadás ideje alatt. Emellett hivatali visszaélés miatt is eljárás indult ellene - közölte az illetékes bíróság.

Rendőrségi jelentések szerint szerda reggel letartóztatták a Nemzeti Rendőrségi Ügynökség főbiztosát és a szöuli fővárosi rendőrség vezetőjét is.

Nagy kérdés, hogy Jun hatalma kitart-e akár márciusig. Továbbra is sokan követelik a távozását. Ha a PPP elnyújtaná menesztésének folyamatát, azzal még népszerűtlenebbé válna a választók szemében.

A magyar miniszterelnök szerint a konfliktus legveszélyesebb heteit éljük.