Újabb szakaszba lépett, azaz bíróság elé kerül a Csőgör Péter volt gazdaságvédelmi főnyomozóval szemben indított szabálysértési eljárás – tudta meg lapunk. Mint arról beszámoltunk, a volt főnyomozót a Terrorelhárítási Központ (TEK) „emelte ki” az október 23-i kormányünnepségről, amikor Orbán Viktor közvetlen közelében egy kormánykritikus táblával próbált demonstrálni. Csőgört ezután rendzavarás vétségével gyanúsították meg, mivel a tüntető zsebében egy négy centiméteres pengehosszúságú mini tapétavágót – sniccert – találtak.
A rendőrség szerint Csőgör ezt nem vihetett volna a rendezvényre. Arra azonban egyelőre nem reagáltak, hogy kinek a felelőssége, hogy a tüntető mindenféle biztonsági átvilágítás nélkül a miniszterelnök közelébe juthatott a vágóeszközzel.
Az október 23-i kormányünnepségen eredetileg szigorú beléptetési előírások voltak, a sajtó munkatársai is szigorú fémdetektoros átvilágításon estek át. Az ünnepség kezdete előtt a Millenáris kapuinál hosszú sorok alakultak ki, mivel a bejáratot őrző valtonosok mindenkit átvizsgáltak. Orbán Viktor beszédének végére azonban – a jelek szerint - megszűnhetett a biztonsági átvilágítás, így lényegében az ment be, aki akart. Forrásaink ugyanerről beszéltek. Ráadásul mindez pont a „legérzékenyebb” időszakban, amikor a miniszterelnök a beszédet befejezve lement a hívei közé. Az ügyben megkerestük a Valton-Sec Zrt.-t, illetve a rendezvényt szervezőket, kinek a döntése volt, hogy a rendezvény második felére a jelek szerint leállították a biztonsági átvilágítást? Erre lapzártánkig nem reagáltak.
Csőgör Péter lapunknak úgy emlékezett: a miniszterelnök beszéde végén, 11:45 körül érkezett a bejárathoz a táblájával. A kapuban egyetlen biztonsági őrt talált, akit elmondása szerint csak a felirat érdekelte, vagyis az, mi van a táblán. Csőgör előre készült arra, hogy ha kormánykritikus transzparenssel próbálna bejutni, akkor nem engedik a színpad közelébe. Így a tábláján kétrétegű volt a felirat, kívül egy „dicsőség a hősöknek” felirat fedte a valódi, „Mi a f.sz van ebben az országban?!” feliratú transzparenst. A biztonsági őr ezt látva – mondja Csőgör - átvizsgálás nélkül átengedte, így bejutott a Millenárisra. Ezután egy sarokba húzódott, ahol a tapétavágóval levágta a tábláról a kormánybarát feliratot, majd a sniccert zsebre vágta, a táblát pedig félbehajtotta, hogy a miniszterelnök felé menet se szúrják ki a biztonságiak. A színpadról időközben Orbán a testőreivel övezve a hívei közé ment. Csőgör Péter a miniszterelnöktől nagyjából 6-7 méterre lehetett, amikor hirtelen megpróbálta kihajtani a tábláját, a hirtelen mozdulatra a TEK ott lévő munkatársai azonnal lefogták és távolabb vitték. Előbb egy félreeső falnál őrizték, majd a Millenáris mélygarázsához vitték. Csőgör szerint az eljárás során a TEK emberei durván bántak vele, hónaljába markoltak, illetve nem válaszoltak arra az egyszerű kérdésre sem, hogy miért intézkednek vele szemben. Csőgörnél a mélygarázsban találták meg a vágóeszközt.
A TEK végül háromnegyed órával később adta át Csőgört a II. kerületi rendőrségnek, akik közölték vele, hogy a sniccer miatt szabálysértési eljárást indítanak vele szemben. Csőgör szerint viszont a véleménynyilvánítási szabadsága sérült, és a sniccer birtoklása nem ütközik jogszabályba. Az ügyben emiatt feljelentést tett hivatali visszaélés, hivatalos eljárásban történt bántalmazás, illetve jogellenes fogva tartás bűntettének gyanújával. Közben viszont ellene is eljárás indult, ami már bírósági szakaszba ért.
Megjelent egy videó arról, ahogy TEK-esek rángatják ki a tömegből az Orbán Viktort tiltakozó táblával váró férfit október 23-ánAz október 23-i kormányünnepségen eredetileg szigorú beléptetési előírások voltak, a sajtó munkatársai is szigorú fémdetektoros átvilágításon estek át. Az ünnepség kezdete előtt a Millenáris kapuinál hosszú sorok alakultak ki, mivel a bejáratot őrző Valton-osok mindenkit átvizsgáltak. Orbán Viktor beszédének végére azonban – a jelek szerint - megszűnhetett a biztonsági átvilágítás, így lényegében az ment be, aki akart. Forrásaink ugyanerről beszéltek. Ráadásul mindez pont a „legérzékenyebb” időszakban, amikor a miniszterelnök a beszédet befejezve lement a hívei közé. Az ügyben megkerestük a Valton-Sec Zrt.-t, illetve a rendezvényt szervezőket, kinek a döntése volt, hogy a rendezvény második felére a jelek szerint leállították a biztonsági átvilágítást? Erre lapzártánkig nem reagáltak.
Csőgör Péter lapunknak úgy emlékezett: a miniszterelnök beszéde végén, 11:45 körül érkezett a bejárathoz a táblájával. A kapuban egyetlen biztonsági őrt talált, akit elmondása szerint csak a felirat érdekelte, vagyis az, mi van a táblán. Csőgör előre készült arra, hogy ha kormánykritikus transzparenssel próbálna bejutni, akkor nem engedik a színpad közelébe. Így a tábláján kétrétegű volt a felirat, kívül egy „dicsőség a hősöknek” felirat fedte a valódi, „Mi a f.sz van ebben az országban?!” feliratú transzparenst. A biztonsági őr ezt látva – mondja Csőgör - átvizsgálás nélkül átengedte, így bejutott a Millenárisra. Ezután egy sarokba húzódott, ahol a tapétavágóval levágta a tábláról a kormánybarát feliratot, majd a sniccert zsebre vágta, a táblát pedig félbehajtotta, hogy a miniszterelnök felé menet se szúrják ki a biztonságiak. A színpadról időközben Orbán a testőreivel övezve a hívei közé ment. Csőgör Péter a miniszterelnöktől nagyjából 6-7 méterre lehetett, amikor hirtelen megpróbálta kihajtani a tábláját, a hirtelen mozdulatra a TEK ott lévő munkatársai azonnal lefogták és távolabb vitték. Előbb egy félreeső falnál őrizték, majd a Millenáris mélygarázsához vitték.
Csőgör szerint az eljárás során a TEK emberei durván bántak vele, hónaljába markoltak, illetve nem válaszoltak arra az egyszerű kérdésre sem, hogy miért intézkednek vele szemben. Csőgörnél a mélygarázsban találták meg a vágóeszközt.
A TEK végül háromnegyed órával később adta át Csőgört a II. kerületi rendőrségnek, akik közölték vele, hogy a sniccer miatt szabálysértési eljárást indítanak vele szemben. Csőgör szerint viszont a véleménynyilvánítási szabadsága sérült, és a sniccer birtoklása nem ütközik jogszabályba. Az ügyben emiatt feljelentést tett hivatali visszaélés, hivatalos eljárásban történt bántalmazás, illetve jogellenes fogva tartás bűntettének gyanújával. Közben viszont ellene is eljárás indult, ami már bírósági szakaszba ért.
UPDATE
Cikkünk korábbi változatában tévesen szerepelt, hogy Csőgör Péter ellen vádat emeltek. Valójában nem vádemeléssel került bíróságra az ügy, mert szabálysértési eljárásról van szó.