Hiába mond mást Orbán Viktor, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) döntése Magyarországra nézve is kötelező, hiszen az ország aláírt erről egy megállapodást – mondta Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke a Euronewsnak.
Hozzátette, hogy az Európai Unió minden tagjára ugyanazok a nemzetközi törvények vonatkoznak, beleérve a nemzetközi intézmények törvényeit is. A felelős politikusok – folytatta – tisztában vannak nemzetközi kötelezettségeikkel.
„Magyarország aláírója, részese a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. A mi büntetőbíróságunknak, hogy pontos legyek. Ez egy olyan szabály, amely a nemzetközi jogon alapul, és kimondja, hogy a feleknek tiszteletben kell tartaniuk a bíróság döntéseit. Tehát ez egy kötelező határozata a Nemzetközi Büntetőbíróságnak mindenkire nézve, aki aláíró, így Magyarországra nézve is”
– hangsúlyozta az Európai Bizottság alelnöke.
Vera Jourová nemcsak elméletben, hanem a konkrét esettel kapcsolatos kérdésre is azt válaszolta, hogy az egyezmény megszegését jelenti, ha egy ország, amely a Nemzetközi Büntetőbíróság tagja, vendégül lát, és nem tartóztat le egy politikust, aki ellen az ICC nemzetközi elfogatóparancsot adott ki. Arra a kérdésre, hogy ennek milyen következménye lehet, közölte, egyrészt jogi lépések követik, másrészt rossz fényt vet az adott országra.
„Minden alkalommal, amikor egy ország megszegi a nemzetközi intézmények iránti kötelezettségvállalásait, saját magának okoz kárt, a saját jóhírét csorbítja. Az eljárás teljes menetét nem tudom megjósolni, de az biztos, hogy Magyarország imázsára hatással lesz”
– jelentette ki.
Nemzetközi elfogatóparancs nem számít, Benjamin Netanjahu megköszönte Orbán Viktornak a meghívást és az erkölcsi tisztánlátástMint megírtuk, a magyar kormányfő a Kossuth Rádiónak adott hagyományos péntek reggeli interjújában jelentette be, hogy Magyarországra hívja Benjámin Netanjahut, mégpedig azért, mert szerinte szembe kell szegülni az ICC által kiadott nemzetközi elfogatóparanccsal. Az általa „felháborítóan pimasznak” és „cinikusnak” nevezett döntés szerinte politikai célból avatkozott bele egy folyamatban lévő konfliktusba. Mint mondta, „nincs más választás, mint ellenszegülni ennek a döntésnek, ezért még a mai nap során meg is fogom hívni Benjámin Netanjahut, aminek semmilyen következménye nem lesz rá nézve, ellenszegülünk az elfogató parancsnak, ha elfogadja a meghívást.” Az izraeli miniszterelnök később megköszönte magyar kollégájának az invitálást, az erről szóló közleményben az állt: „Azok szégyenteljes gyengeségével szemben, akik összefogtak, hogy kétségbe vonják Izrael jogát az önvédelemhez, Magyarország barátunkhoz az Egyesült Államokhoz hasonlóan morális tisztánlátásról tett tanúbizonyságot”.
Orbán Viktor meghívta Benjamin Netanjahut MagyarországraA Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze mindenkit felszólított a rendelkezések betartásáraA Nemzetközi Büntetőbíróság kiadta az elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és a palesztin Hamász vezetői ellen