Izrael közelebb került a libanoni tűzszünethez, „mint a háború kezdete óta bármikor” – állította tegnap a frissen kinevezett izraeli külügyminiszter, Gideon Sza'ar. Az izraeli diplomácia vezetője tegnap Jean-Noel Barrot francia külügyminiszterrel tárgyalt. Az izraeli külügyminisztériumnak az izraeli médiában idézett tájékoztatása szerint Sza'ar közölte Barrot-al, hogy jelentős „előrelépés” történt a libanoni tűzszünet elérésére tett kísérletek terén, amennyiben a megállapodás végrehajtása biztosított lesz, beleértve a Hezbollah távol tartását az izraeli határtól és annak megakadályozását, hogy a libanoni terrorszervezet Szírián keresztül újrafegyverkezzen. Sza'ar hangsúlyozza, hogy „a nemzetközi közösségnek szerepet kell vállalnia abban, hogy Libanon ismét a libanoni népé legyen, és ne az iráni rezsimé”. Az izraeli külügyminiszter azonnali lépéseket sürgetett a nemzetközi közösség részéről Iránnal szemben, mert mint idézte szavait a The Times of Israel, Teheránban egyesek atomfegyverek megszerzésére szólítanak fel.
A libanoni tűzszünet közelségéről nem csak Sza'ar beszélt, a Washington Post szerdán arról írt, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy libanoni tűzszünettel kedveskedhet karácsonyra Donald Trumpnak. Az amerikai lap szerint ha Izraelnek sikerül egy betartható és garantált tűzszünetet elérnie a libanoni fronton, azzal jelentősen megkönnyítené Donald Trump pozícióját a Közel-Keleten és meg lehetővé tenné, hogy az új összetételű amerikai kormányzat Kínára, Oroszországra és a NATO-ra összpontosítson.
A Netanjahu-kormány tagjainak euforikus öröme Donald Trump győzelme kapcsán azonban előtérbe tolta a szélsőjobb nyilatkozatokat és azt, amit a nemzetközi közösség egyértelműen elítél – a telepespolitika folytatását és a megszállt ciszjordániai területek annexiójának vágyát. Ez azonban nehezíti mind a libanoni, mind a gázai háború lezárását, mivel a tárgyalásokban Izraelnek szüksége van az arab országok közvetítésére is. Katar múlt héten lépett vissza a közvetítéstől, arra hivatkozva, hogy sem Izrael, sem a gázai Hamász nem törekszik komolyan a konfliktus békés lezárására.
A gázai és a libanoni háború a nyugati antiszemizmust is táplálja. A múlt heti amszterdami pogrom után, szerdán este, a tegnapi Izrael-Franciaország meccs előtt már Párizsban került sor antiszemita tüntetésekre. Tegnap, a mérkőzés előtt Macron elnök közölte: „Sehol nem engedünk az antiszemitizmusnak, és az erőszak - beleértve a Francia Köztársaságot is - soha nem fog győzedelmeskedni, ahogy a megfélemlítés sem”. Laurent Nunez párizsi rendőrfőnök „magas kockázatúnak” minősítette a mérkőzést, Izrael pedig felszólította állampolgárait, hogy kerüljék el a találkozót.