A héten kezdődő éves klímacsúcs, a COP 29 egy fosszilis energiahordozókból meggazdagodott diktatúrában, Azerbajdzsánban kerül megrendezésre, hívták föl a figyelmet az Európai Parlament zöld képviselői egy hétfői háttérbeszélgetésen Brüsszelben. Az azeri kormány mintegy háromszáz embert tart fogva csak azért, mert kritizálni merték a rezsimet.
Dr. Gubad Ibadoghlu elismert közgazdász volt, számos nyugati egyetemen is dolgozott, fő kutatási területe az olaj- és földgázbevételek, valamint a korrupció kapcsolata volt. Tavaly júliusban mintegy húsz civilruhás ember vette körbe autóját, kirángatták a kocsiból és megverték a feleségével együtt, majd vádemelés nélkül börtönbe zárták. A következő nyolc hónapot Ibadoghlu magánzárkában töltötte, többször fizikailag bántalmazták, súlyosan romlott az egészségi állapota. Nemzetközi nyomás hatására ma már házi őrizetben van, de nem engedélyezték az orvosi vizsgálatokat, szívproblémája és cukorbetegsége nem kap megfelelő kezelést. Lejárató kampány és hamisított bizonyítékok övezik a kutató elleni eljárást, akit idén az Európai Parlament Szaharov-díjra is jelölt a szólásszabadságért tett küzdelem elismeréséül.
Történetét lánya, a huszonhat éves Zhala Bayramova mondta el a nemzetközi sajtó képviselőinek. Szerinte tévedés, hogy Azerbajdzsánt egy megbízható partnernek tekinti az EU, amely képes segíteni abban, hogy leváljunk az orosz energiafüggőséről. Éppen az apja kutatása bizonyította be, hogy az orosz olaj egy része törökországi finomítókból jut Európába és az ide importált azerinek címkézett földgáz egy része is egyenesen az orosz gázmezőkről érkezik.
Orbán Viktor korábban azt nyilatkozta, sokat tanult Ilham Aliyev azeri elnöktől, hogyan kell bonyolult nemzetközi térben vezetni egy országot, emlékeztetett Zhala Bayramova. Az azeri diplomácia Bayramova szerint külföldi vezetők lefizetésére épül. Ha azt tanulja el Orbán, hogyan lehet kiskorú prostituáltakkal diplomatákat lekenyerezni és zsarolni, az az Orbán által hangoztatott családi értékekkel sem összeegyeztethető. Szerinte Azerbajdzsánt is csak a természeti erőforrásai védik meg attól, hogy végérvényesen egy orosz csatlósállammá váljon. Magyarországnak, Belaruszhoz hasonlóan, viszont még ásványkincsei sincsenek, tette hozzá.