Pénzügyminisztérium;költségek;intézkedések;

A Pénzügyminisztérium új épülete a Budai Várban.

- Drágul a Pénzügyminisztérium épülete, de alapítványi egyetemekre és közutakra is több pénzt ad az Orbán-kormány

A Központi Maradványelszámolási Alapból 22 milliárd forintot, a rendkívüli kormányzati intézkedésekre félretett pénzből 30 milliárdot vettek ki.

A Központi Maradványelszámolási Alapból 22 milliárd forintot vettek ki, ebből 10 milliárdot kap a Várba, a Szentháromság térre költöző Pénzügyminisztérium az ingatlanberuházással összefüggő működési kiadásokra. Eredetileg 55 milliárdos költségről volt szó, 2023 végi beköltözéssel – írja a hvg.hu. Emellett tanteremfejlesztések előkészítésére és megvalósítására adtak 1,5 milliárdot, állami közútfejlesztésekre pedig 9,8 milliárdot.

A portál összefoglalója szerint a rendkívüli kormányzati intézkedésekre félretett pénzből 30 milliárdot vettek ki,

  • a Büntetés-végrehajtás személyi kiadási kerete 1,5 milliárddal nő,

  • az Országos Vérellátó Szolgálat dologi kiadásokra költhető összege 1,8 milliárddal emelkedik,

  • külügyi fejlesztési és kutatási programokra újabb 10 milliárd megy,

  • a magánintézményként kezelt alapítványi egyetemek felhalmozási célú kiadásaira 2,8 milliárd forintot különítettek el,

  • a Miniszterelnöki Kabinetiroda által felügyelt Nemzetbiztonsági Szakszolgálat beruházásokra költhet plusz 2 milliárdot,

  • a „kormányzati infokommunikációs szolgáltatások” keretének növelése elmaradhatatlan része minden ilyen költségvetés-átírásnak, ezúttal 10 milliárd az új juttatás,

  • a kormány újabb 1,5 milliárd forinttal járul hozzá a Művészetek Palotájának működtetéséhez,

  • és az Igazságügyi Minisztérium dologi kiadási keretéből 2,3 milliárdot átcsoportosítottak „társasági részesedés vásárlására”, de nem derül ki, milyen társaságba akarnak beszállni.

De kiderült az is, hogy

  • külön határozatban adott a kormány a külügynek és az EU-képviseletet felügyelő Európa-ügyi Minisztériumnak idénre összesen 4,4 milliárdot a kihelyezett dolgozók, a külképviselet által foglalkoztatott házastársak, valamint a vendégoktatói ösztöndíjprogram részvevőinek devizaárfolyam-kompenzációként.

  • engedélyezték a gyorsforgalmi úthálózat rendelkezésre állási díj kiadási előirányzatának legfeljebb 35,4 milliárddal történő túllépését. Ez az a pénz, amelyet a Mészáros Lőrinc és Szijj László konzorciuma által alapított koncessziós társaságnak, a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-nek fizet az állam azokon a szakaszokon, ahol átépítés vagy új pálya építése történik, a szerződés eredetileg 9,2 milliárdról szólt.

  • jóváhagyták az Országos Horgászturisztikai Hálózati Programot, 2030-ig összesen 30 milliárdot szánnak rá, az idei költségvetést ebből 100 millió forint terheli.

  • egyetértett a kormány azzal, hogy költségvetési többlettámogatást adjanak a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ) Szeretetkórház fejlesztésére és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem komplex felújításának előkészítésére és megvalósítására. A közbeszerzési eljárás legfeljebb 635 millió forintba kerülhet a következő két évben, a teljes költséget nem határozták meg.

  • és külön kormányhatározat arról szól, hogy „az Élelmiszeripar Bajnokai Programban résztvevőként kijelölt PICK SZEGED Szalámigyár és Húsüzem Zrt.” egyedi fejlesztési terveinek megvalósítása érdekében a külgazdasági és külügyminiszter vizsgálja meg a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásának, az agrárminiszter pedig a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervből nyújtható beruházási célú támogatások biztosításának lehetőségét.

A digitális devizák közössége is kiemelten figyelte az amerikai elnökválasztást.