ellenzék;1956-os forradalom;Orbán Balázs;

Orbán Balázs. Háttérben látszik a NATO-zászló is

- Orbán Balázs szerint nem ízléses, hogy az '56-os hősöket lebolondozó Somkuti Bálintról is beszéltek az ellenzéki képviselők a parlamentben

Az Orbán Balázs nyomdokain véleményt nyilvánító kutató szavai a Tisztelt Házban is témát adtak.

Mint beszámoltunk róla, azonnali hatállyal szerződést bontott az Orbán-kormány Szuverenitásvédelmi Hivatala Somkuti Bálinttal, azzal a kutatóval, aki hétfőn egy Facebook-posztban bolondnak nevezte 1956-os forradalom és szabadságharc magyar hőseit. Somkutival ellentétben Orbán Balázst, a miniszterelnök politikai igazgatóját azóta sem menesztették az elhíresült megadáspárti okfejtése miatt, így már-már kézenfekvő jelleggel ő szakértette meg a helyzetet a kormánypárti Hír TV műsorában - szúrta ki a 444.

Arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz, hogy ellenzéki képviselők szóba hozták Somkuti Bálint kijelentését a parlamentben, Orbán Balázs így válaszolt: „Azért mégiscsak a mai napnak az 1956-os hősökről kellene szólnia, mégiscsak nemzeti gyásznap van, a legfontosabb az a közös emlékezés a magyar történelem egyik legfontosabb és legszebb pillanatára.” Majd úgy folytatta: „Nem tartom túl ízlésesnek, hogy ezt napi párt politikai csatározásokra használják az ellenzéki képviselők. Az nyilvánvaló, hogy a szomszédunkban zajló orosz-ukrán háború megítélésében, meg a gazdasági semlegesség kérdésében máshogy látjuk a dolgokat, de valahogy képesnek kellene lennünk ezt a kettőt elválasztani egymástól. Ez az ellenzéki oldalon ma nem sikerült.”

Az adásban az is szóba került, hogy a kormány újabb 180 nappal meghosszabbította a háborúra hivatkozó veszélyhelyzetet, erről Orbán Viktor politikai igazgatója azt mondta, csaknem három éve tart a szomszédban a háború, „gyakorlatilag Ukrajna megszűnt önálló, saját finanszírozásra képes országnak lenni”. Szerinte „ez nyilvánvalóan Magyarországot, mint az egyik szomszédos országot, fundamentálisan érinti”, ezért minden európai kormánynak, így a magyar kormánynak is szüksége van olyan eszközökre, amelyekkel gyorsan tudnak reagálni a felmerülő kérdésekre. „Sajnos olyan helyzetet élünk, hogy az lenne a természetellenes, ha a veszélyhelyzet meghosszabbítására nem kerülne sor” - jelentette ki.

Mint megírtuk, Somkuti Bálint a felkelés szovjetek általi leverésének a napját találta a megfelelő időpontnak arra, hogy kitegyen egy 1956-os fényképet a Nemzeti gyásznap felirattal és a kísérőszöveggel: „Aki a túlerőt nem tiszteli, az nem hős, hanem bolond!” Egy perccel később már rájött, hogy ez így nincs rendben, és átírta a szöveget, csakhogy a javítás sem sikerült túl jól: „Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond!” – közölte, majd kirúgták. Előzőleg egyébként Somkuti volt az is, aki kifejtette, jó, hogy Magyarországnak nem segített a Nyugat 1956-ban, mert úgy járhattunk volna, mint Ukrajna. A jelek szerint ebben még nem talált kivetnivalót a Lánczi Tamás vezette kormányzati revolverszervezet.

Visszatartanák a pénzt, ha lenne miből.