Évente mintegy 40 ezer ember halálát okozhatják Európában a gáztűzhelyek, mivel olyan káros anyagokat bocsátanak ki, amelyek szív- és tüdőbetegségekkel hozhatók összefüggésbe - állapítja meg egy, az EU és az Egyesült Királyság háztartásait vizsgáló tanulmány.
A jelentésről beszámoló The Guardian szerint
ez kétszer annyi halálos áldozatot jelent, mint amennyit az autóbalesetek okoznak.
„A probléma mértéke sokkal nagyobb, mint gondoltuk” - mondta a tanulmány vezető szerzője, Juana María Delgado-Saborit, a spanyolországi Jaume I. Egyetem kutatója. Hozzátette, a lakosság kevéssé van tisztában a veszéllyel, noha a tanulmány szerint a gáztűzhely használata átlagosan csaknem két évvel csökkenti az emberek élettartamát.
A kutatók évente 36 ezer idő előtti halálesetet tulajdonítottak a gáztűzhelyeknek az EU-ban, ezen felül pedig további csaknem négyezret az Egyesült Királyságban. Sőt, megjegyezték, ezek konzervatív becslések, mivel csak a nitrogén-dioxid egészségügyi hatásait vették figyelembe, más gázokat, például a szén-monoxidot vagy a benzolt nem vizsgáltak.
Az EU-ban minden harmadik háztartás gázzal főz, az Egyesült Királyságban a háztartások 54 százaléka, Olaszországban, Hollandiában, Romániában és Magyarországon ez az arány 60 százalék feletti.
A The Guardian cikkében emlékeztet: az EU ebben a hónapban szigorította a kültéri levegő minőségére vonatkozó szabályait, de a beltérire vonatkozóan nem állapított meg normákat. Az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) ugyanakkor sürgette a politikai döntéshozókat, hogy mielőbb kezdjék meg a gáztűzhelyek fokozatos kivezetését. A szakértők szerint részben úgy védekezhetünk a füstgázok ellen, hogy főzés közben kinyitjuk az ablakokat, és bekapcsoljuk a szagelszívót.