privatizáció;Lázár János;kastély; NER;OLAF-vizsgálat;kastélytörvény;

A szabadkígyósi Wenckheim-kastély

- Lázár János csaknem 40 további kastélyt is meghirdet, NER-es cégekre is számít

Az építési és közlekedési miniszter feltehetően nem tart a kastélyprogram ügyében indult OLAF-vizsgálattól. Önkormányzatok is érdeklődnek, de szerinte ez drága mulatság, és legfeljebb jómódú városok, közösségek hobbija lehet.

Januárban újabb körben mintegy 40 kastélyt hirdetnek meg; a privatizációs programra jelentkező önkormányzatoknak olyan cégekkel kell versenyezniük, mint a Mol, az OTP, a Richter, a Magyar Bankholding vagy a 4iG – mondta pénteki békéscsabai útján Lázár János építési és közlekedési miniszter. Az esetlegesen érdeklődő településeket mindenesetre megpróbálta lebeszélni: „A kastélyok fenntartása inkább jómódú városok, közösségek hobbija, mert drága mulatság. Az állam is próbálkozott több-kevesebb sikerrel a megmentésükkel, de szükség van a magántőke bevonására.”

A szabadkígyósi Wenckheim-kastélyról szólva elmondta, nem lett felújítva az emelet és a melléképületek, amelyre még mintegy 7,7-8,6 milliárd forint között kellene költeni. Megismételte, tőkeerős partnerre van szükség, aki a felújítás mellett az üzemeltetésre is tud forrást szánni; a következő tíz évben összesen mintegy 8-10 milliárd forintot. Szerinte ezek a cégek a társadalmi felelősségvállalás jegyében nemcsak a sportot, hanem a műemlékvédelmet és az örökségmegőrzést is finanszírozzák. Közölte, hogy „tiszteletben tartja a szabadkígyósi vagy más önkormányzat tervét és szándékát, semmilyen döntés nem született, mindenki egyenlő eséllyel indul, várják a pályázatokat és megvizsgálják majd az üzleti terveket”. Ugyanakkor epésen megjegyezte, hogy az állam kiemelt támogatást nem fog adni az „örökbe fogadóknak”, mert ha tudna adni, megcsinálná maga.

A szabadkígyósi képviselő-testület keddi ülésén határozott, hogy kikérik a részletes felhívást egy forint megfizetése ellenében a minisztériumtól, s rendkívüli testületi ülésen döntenek majd a pályázat esetleges benyújtásáról. A közeli Békéscsabát viszont nem érdekli a kastély, mert ők „a békéscsabaiakra szeretnék költeni a Békéscsabán megtermelődött pénzt”. A hódmezővásárhelyi közgyűlés viszont kedden már döntött is arról, hogy pályázatot nyújtanak be a várostól több mint 70 kilométerre található szabadkígyósi kastély tulajdonjogának megszerzésére.

Mint lapunk is megírta, Molnár Csaba, a DK EP-képviselője feljelentése alapján  az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatot indított a kastélytörvény ügyében. A privatizációra az a törvény ad lehetőséget, amelyet Novák Katalin volt köztársasági elnök 2023 vége felé visszadobott, és ahelyett, hogy aláírta volna, elküldte az alkotmánybíróságnak, amely a jogszabály egyes részeit 2024 januárjában alaptörvény-ellenesnek is nyilvánította. A módosított törvényt – amelytől az Orbán-kormány azt reméli, hogy külső források bevonásával újulhat meg a kulturális és építészeti örökség – végül 2024 júniusában fogadta el a parlament. 

A KESMA cége megnyugtatta a kormánypárti híveket, digitális platformjaik bővítésére a jövőben „nemzeti kötődésű műhelyekkel” fognak szerződni.