Az elmúlt bő két évben valamelyest változott az orosz–ukrán háború magyarországi megítélése, de a többségi vélemények nagyságrendjében nincs változás: 2022-höz hasonlóan a a magyarok 65 százaléka úgy gondolja, az orosz fél agressziójáról van szó. 62 százalék Oroszországot látja felelősnek a kialakult helyzetért - derül ki a Závecz Research ezer fő telefonos megkérdezésével készített reprezentatív kutatásából, amely Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő megrendelésére készült. Az eredményeket az Index ismertette.
Két év alatt 16-ról 22 százalékra emelkedett azok aránya, akik szerint Ukrajna tehető felelőssé azért, amiért megtámadták. Kormánypárti eloszlásban ez úgy néz ki, hogy a Fidesz-szavazók 44 százaléka szerint inkább védekezés volt az orosz támadás, 41 százalékuk látja inkább agressziónak. Hasonló arányokat látni a Mi Hazánk Mozgalom táborában: ott 42 százalék látja agresszornak Oroszországot, 48 százalékuk inkább védekezésnek tartja a háborút. A Tisza Párt és a Demokratikus Koalíció (DK) szavazói közt elsöprő többségben vannak, akik szerint a Putyin-rezsim agressziójának vélik a megszállást. Ha az összes számot nézzük akkor ez az arány 65-22 százalék Ukrajna javára.
Kiderült az is, hogy az elmúlt két évben 50 százalékról 46 százalékra csökkent azok aránya, akik biztosan vagy valószínűleg harcolnának katonaként, vagy más módon segítenék az országot védő hadsereg munkáját egy esetleges támadás esetén.
Orbán Balázs közölte, hogy Magyarország nem védekezne egy orosz támadás ellen, mert fontosak a magyar életekEmellett a magyarok 68 százaléka támogatja, hogy maradjunk az Európai Unióban. A fideszesek 46 százaléka nem hagyná el a szövetséget, 37 százalékuk viszont menne. Érdekesség, de leheletnyien többen vannak a Mi Hazánk Mozgalom táborában, akik továbbra is Magyarország uniós tagságában gondolkodnak: ez egészen pontosan 46 százalékot jelent, szemben a kilépéspárti 42 százalékkal. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében (NATO) való bennmaradás majdhogynem konszenzusos, minden párt szavazói közt többségben vannak azok, akik támogatják tagságunkat.
A kutatás több tényezőt is vizsgált, amelyből az rajzolódik ki, hogy szinte mindegyik párt szavazótáborának többsége a nyugati orientáció mellett foglal állást.