Mind az idei, mind a jövő évi gazdasági növekedésre tett előrejelzést csökkentették az MBH Bank elemzői. A cég a GDP idei növekedését 1,6 százalékra várja, szemben a korábbi 2,7 százalékkal, míg 2025-ös várakozásukat 4,2 százalékról 3,4 százalékra vették vissza – derült ki a friss előrejelzésüket bemutató sajtótájékoztatón. A jövő évre várt adat megegyezik a kormányzati várakozásokkal: Varga Mihály pénzügyminiszter a múlt héten újságíróknak arról beszélt, hogy a jövő évi költségvetésben 3,4 százalékos növekedéssel számol a kormány.
Az elemzők az idei növekedési prognózis korrekcióját a korábban vártnál gyengébb külső kereslettel és beruházások csökkenésével indokoltak, a jövő évit pedig a gyenge ipari termelési adatokkal, pontosabban a vártnál lassabb kilábalással magyarázták.
Ugyanakkor a megtakarítások fokozatos visszaépülésével a háztartások fogyasztása tovább élénkülhet, ami a kiskereskedelmi forgalom vártnál magasabb, 4,5 százalékos növekedését eredményezi.
Jó hír továbbá, hogy a beruházások – részben az egyre kedvezőbbé váló kamatkörnyezet miatt – várhatóan jövőre már nem fogják vissza a növekedést. Az ország exportpiaci részesedése is emelkedhet az elmúlt években elindított autóipari beruházások gyártási fázisba állásának köszönhetően – mutatott rá Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
„Az egész Orbán-kormányban nincs olyan ember, akinek bármi terve lenne a magyar gazdaság problémáinak a megoldására”Az infláció – júliusi kiugrását követően – augusztusban és szeptemberben a jegybanki toleranciasávon belül maradt. 2024 végén várhatóan ismét emelkedik az infláció, elsősorban az alacsony bázis miatt, így az éves átlagos infláció 3,8 százalékra gyorsulhat.
Jövőre a béremelkedés növelheti a belső keresletet, ami felfelé nyomja az inflációt, de az áremelkedés várhatóan a toleranciasávon belül, azaz 4 százalék alatt marad
– mondta el Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője. 2025-re az inflációs várakozásukat az elemzők enyhén felfelé, 3,6 százalékra módosították. A jegybanki 3 százalékos inflációs cél fenntartható elérését inkább 2026-ra várják az MBH Bank elemzői, de az éves átlagos infláció ekkor is meghaladhatja a 3 százalékot. Az elemzők a forint kismértékű gyengülését várják, ám szerintük az éves átlagos euróárfolyam 400 forint alatt marad egészen 2026-ig.
Az KSH szerint 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, kár, hogy ez a boltokban pont nem látszikHárom és fél éves mélypontra esett az infláció Magyarországon, érdemes megnézni, mert a következő hónapokban aligha láthatunk ilyet